BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pozsony gyorsabb növekedésre számít

2004. november 8. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák pénzügyminisztérium módosította a 2004 és 2010 közötti időszakra vonatkozó konvergenciaprogramját. Eszerint a bruttó hazai termék (GDP) idén a korábban várt 4,1 százalék helyett 5,0 százalékkal nő. Ezt alátámasztja, hogy az év első felében 5,4 százalékos volt a gazdasági növekedés az egy évvel korábbi 4,2 százalék után. A gyorsulás annak következménye, hogy az export húzóereje mellett a bérek is a vártnál kedvezőbben alakultak, ami fogyasztásgerjesztő hatással jár. Emellett a termelékenység is kedvezően alakul: az első félévben 5,5 százalékkal nőtt. A jelentés ugyanakkor leszögezi: a munkanélküliek száma mindezek ellenére nem csökken, sőt a foglalkoztatottak száma az első félévben 0,5 százalékkal csökkent. Az OECD múlt pénteken közzétett jelentése szerint a 30 tagú szervezetben Lengyelország után Szlovákiában a legmagasabb az állástalanok aránya 18 százalékkal.
A pénzügyi tárca jövőre a GDP 4,5 százalékos növekedését prognosztizálja a korábbi 4,3 helyett, 2006-ban pedig 5,1 százalékkal számol 5,0 helyett. 2007-ben várhatóan 5,4 százalékos lesz a növekedés. Ez folyó árakon számolva azt jelenti, hogy a GDP összege a tavalyi 1195,8 milliárd korona után 2006-ban valamivel túllépi az 1500 milliárd koronát, 2007-ben pedig 1611,3 milliárd korona lesz. A gyors gazdasági növekedés a termelékenység jelentős javulásával párosul: a növekedés a tavalyi 3,4 százalék után az idén 5,0 százalék, jövőre 3,8 százalék, 2006-ban és 2007-ben pedig 4,4-4,4 százalék lesz. Az aktualizált konvergenciaprogram újra leszögezi: Szlovákia 2006 első félévében léphet be az ERM II-be és 2009-ben vezetheti be az eurót.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet