Ahhoz, hogy Szlovákia megépítse a Pozsonytól Zsolnán át egészen Kassáig vezető autópályát, az állami költségvetésből történő finanszírozás mellett még további 70 milliárd koronára (1 dollár=30,95 korona) lesz szükség – közölte kedden Prokopovic szlovák távközlési és közlekedési miniszter. Ezt az összeget az Európai Beruházási Bankból (EIB) és magánforrásokból szeretnék előteremteni. – Problémát jelenthet, hogy további, állami garanciával felvett hiteleket Szlovákia már nem engedhet meg magának – mondta a miniszter. Az ország egyébként a következő három évben gyorsítja autópálya-építő programját. A 2005 és 2007 közötti ütemtervet felvázoló, októberben közzétett pénzügyi program szerint az idei 9,8 milliárd korona helyett 2005-ben már 17,7 milliárdot fordítanak e célra, 2006-ban 19,5 milliárd, 2007-ben pedig 20,8 milliárd koronát különítenek el a sztrádák és gyorsforgalmi utak építésére. A feszített ütemű terv értelmében a Hyundai/KIA autógyára miatt 2006 végéig összefüggően elkészül a Pozsony–Zsolna szakasz, és az autópálya 2010-ben összeköti Pozsonyt Kassával.
A Mott MacDonald tanácsadó cég szerint azonban a magánpénzekből épülő sztrádák két és félszer olyan drágák lesznek, mint az állami pénzekből finanszírozottak – írta a Pravda. A drágulás mértékét a közlekedési miniszter ennél valamivel kisebbnek tartja, szerinte azonban Szlovákiának jelenleg nincs más választása. A miniszter úgy látja, az autópályák építési költségei a jövőben elérhetik az európai uniós szintet, ahol ezek 1,6–2,2-szer magasabbak, mint Szlovákiában. „Míg jelenleg 400–500 millió koronáért építenek egy kilométernyi sztrádát, addig a magánépítkezések kilométere 1–1,4 milliárd koronába kerülhet” – mondta Juraj Fürst, a Slovenská Správa Ciest szlovák útkezelőség egyik vezetője.
A Skanska szeretne részt venni a szlovákiai autópályák építésében – jelentette be a svéd cég szlovákiai képviseletének ügyvezető igazgatója, Daniel Bél, reagálva Prokopovic nyilatkozatára.
