Pavol Rusko szlovák gazdasági miniszter elégedetlen az Enel olasz áramtermelő társasággal folytatott tárgyalások jelenlegi alakulásával, ezért nem kizárt, hogy mégsem az olasz cég veszi meg a szlovák villamos művek (Slovenské Elektrárne, SE) 66 százalékát – jelentette tegnap a TASR szlovák hírügynökség. Az elmúlt két hétben nem sikerült számottevő előrehaladást elérni – nyilatkozta Rusko, aki azonban a PricewaterhouseCoopers privatizációs tanácsadóval egyetemben nem volt hajlandó konkretizálni, hogy milyen területeken futottak zátonyra a tárgyalások. Mindössze annyit mondott, hogy nem a kínált vételárról, nem az SE által kötött vitás szerződésekről és nem is a menedzsmentről van szó. Az Enel november 2-ig kapott kizárólagos jogot a tárgyalásokra.
Ha az elkövetkező napokban sem történik előrelépés, akkor a folytatás csak időpazarlás volna – közölte Rusko, aki azt sem zárta ki, hogy a nemzetközi tenderen második helyen végzett cseh CEZ-zel veszik fel újra a kapcsolatot. A cseh villamos művek egyébként, mint szóvivője jelezte, kész a tárgyalásokra. A szlovák kormány három hete döntött úgy, hogy az olasz társasággal kezd tárgyalásokat, amely 840 millió eurót kínált az SE 66 százalékos részvénycsomagját. A CEZ 690 millió, az orosz Inter RAO pedig 547 millió eurót kínált. A CEZ egyébként komoly expanziót folytat a térségben, Bulgáriában júliusban szerezte meg az egyik áramszolgáltatót, emellett Romániában, Lengyelországban, Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban, Macedóniában, Moldáviában és Ukrajnában érdeklődik áramszolgáltatók vétele iránt.
Ami a szlovák villamos művek által kötött problematikus szerződéseket illeti, az Enel már korábban jelezte: az akvizíció esetén nem lesz hajlandó a norvég Norsk Hydro kezében lévő garamszentkereszti Slovalco alumíniumkohónak az 1994-ben kötött szerződésben biztosított kedvezményes áron szállítani a villamos energiát. A tíz éve aláírt szerződés értelmében a Slovalco egy megawattórányi energiához 3 dollárnak megfelelő áron jut hozzá, ami távolról sem fedezi az előállítási költségeket. A szerződés érvényessége 2013-ig tart, további öt évre szóló opcióval. K. M. Bondevik norvég miniszterelnök már beszélt az üggyel kapcsolatban szlovák kollégájával, Mikulás Dzurindával, de a brüsszeli előírások nem teszik lehetővé magánvállalatok nyílt támogatását, ha viszont a szlovák fél visszamondja ezt, akkor a norvég tulajdonos kompenzációt kérhet.
