BUX 139618.92 0,55 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kubában nem lehet dollárral fizetni

2004. október 26. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kubai kormány döntése értelmében a jövőben nem lehet elfogadni az USA-dollárt az üzletekben és más fizetőhelyeken. Az amerikai szankciók újabb szigorítására adott válaszlépés nyomán a dollár helyét november 8-tól a konvertibilis peso veszi át, amelynek „helyi értéke” azonos a dolláréval – de átváltáskor a külföldieknek és a helybelieknek egyaránt 10 százalékos kezelési költséget kell fizetniük. A dollárt 1993 óta lehetett fizetőeszközként használni a szigetországban, miután a Szovjetunió összeomlásával megszűnt az onnan érkező támogatás, és a sziget kénytelen volt megnyitni a kapukat a külföldi turisták és befektetések előtt. Idén májusban, az USA szankcióinak szigorítása után ugyan bezárták az úgynevezett dolláros boltokat, de két hét múlva újra kinyitották őket.

A mostani szigorítást maga Fidel Castro jelentette be a tévében – ez volt az első megjelenése, amióta a múlt héten egy esés miatt súlyosan megsérült. Az intézkedés, mint mondta, nem jelenti a dollár törvényen kívül helyezését, a kubaiak továbbra is korlátlanul tarthatnak dollárt és az új törvény életbelépéséig pluszköltség nélkül át is válthatják. Castro arra is felszólította honfitársait, hogy kérjék meg külföldön levő rokonaikat, ezentúl más pénznemben utalják haza támogatásaikat. A külföldön élő kubaiak évente mintegy 1 milliárd dollárt utalnak haza. A rendelkezés nem érinti a többi valutát, köztük az eurót és a hitelkártya-tranzakciókra sem vonatkozik – ezek közül az amerikai bankok által kiadottakat úgysem lehet használni Kubában.

Barabás János T.
Barabás János T.
Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet