Ma megkezdődik a zsolnai Hyundai/KIA autógyár építése, miután a városi építésügyi hivatal tegnap megadta az ehhez szükséges engedélyt – jelentette a SITA szlovák hírügynökség. Ján Slota, a város polgármestere az engedélyt még aznap át is adta In Kyu Bae-nek, a KIA Motors Slovakia társaság elnökének. Ezzel elhárult a fenyegető veszély – utalt a polgármester arra a levélre, amit In Kyu Bae küldött Zsolna önkormányzatának, és amelyben közölte: ha 2004. október 15-én nem kezdődnek meg az építkezési munkálatok, akkor a KIA kénytelen lesz a projektet leállítani vagy az ügylettől teljesen elállni. A levelet Slota szerdán a sajtó képviselőinek is megmutatta.
A gazdasági minisztérium e héten mégsem találta túlzottan fenyegetőnek a helyzetet. Maros Havran, a szaktárca szóvivője ugyanis kijelentette: ha a helyzet valóban ilyen komoly lett volna, akkor a jelzések egyenesen Szöulból érkeztek volna, ehelyett csak Zsolna polgármesterének címezték. Problémát jelent azonban, hogy az összességében az 1 milliárd eurót meghaladó beruházáshoz még mindig nem sikerült felvásárolni az összes telket. A telektulajdonosok tegnap jelezték, megfellebbezik az építési engedély kiadását. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a tulajdonosok jelenleg egy olyan magáncéggel tárgyalnak, amely hajlandó négyzetméterenként 350 koronát, azaz állam által ajánlott 146 koronánál lényegesen többet fizetni a telkekért.
