BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Prága drágítaná a kamionok sztrádadíját

2004. október 11. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cseh kormány egyes EU-tagországok ellenkezése dacára jövőre a kamionok sztrádadíjának jelentős drágítását tervezi. Martin Jahn, a gazdaságpolitikáért felelős cseh miniszterelnök-helyettes közölte: a kormány támogatja Miroslav Kapoun szociáldemokrata parlamenti képviselő erre irányuló indítványát. Ennek értelmében a közutakról szóló törvény módosítását kiegészítenék azzal a ponttal, hogy januártól a kamionok számára eltörlik az egynapos, 240 koronás matricát és helyette 620 koronáért 3 naposakat vezetnek be. A képviselő szerint az országot nyugat–keleti irányban 80 kilométeres óránkénti sebességgel, négyóránkénti kötelező pihenővel úgysem lehet kamionnal átszelni egy nap alatt, ezért indokolt a háromnapos matrica. A tervezett drágítás fő oka azonban az, hogy Csehország májusi európai uniós tagsága óta az átmenő forgalom 20–30 százalékkal emelkedett, így helyenként túlterheltté váltak a közutak. A forgalomnövekedésben az is szerepet játszik, hogy a környező országokhoz képest olcsó a sztrádadíj.
Milan Simonovský cseh közlekedésügyi miniszter október 7-én Brüsszelben a tagországok illetékes minisztereinek tanácskozásán ismertette a tranzitforgalom tervezett drágítását, amit főként az EU peremén lévő országok közlekedési miniszterei elleneztek. Csehországban tavaly 450 ezer darab egynapos matricát adtak el, s ha az áremelés megvalósul, akkor az állam jövőre 500 millió korona többletbevételhez juthat.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet