BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Karcsúsítás a szlovák vasutaknál

2004. október 7. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2003 augusztusa és 2004 augusztusa közötti egy évben a Zeleznice Slovenskej Republiky (ZSR) szlovák vasutak közel 49 milliárd koronás adósságállományát 13,2 milliárddal faragta le, s a jelenlegi 35,4 milliárd koronás kumulált adósság az év végére 32 milliárdra mérséklődik – közölte kedden Roman Veselka, a ZSR vezérigazgatója. A SITA szlovák hírügynökség által idézett Veselka hozzátette, az adósságállomány lefaragása döntően állami segédlettel történt, önerőből csupán 1,7 milliárddal járultak hozzá az adósság csökkentéséhez. A vasutak karcsúsítása keretében folyamatos az alkalmazottak számának leépítése: 2004 augusztusában 20 870 főt foglalkoztattak, ami 1128-cal kevesebb az egy évvel ezelőtti állapothoz képest. Az elbocsátások ára az év első nyolc hónapjában 168 millió koronát tett ki, jövőre a leépítések további folytatására 150 milliót szánnak. Végeredményben 2008-ban már csak 17 500 alkalmazottal számolnak. A szlovák vasutak emellett jelentős profiltisztítást hajt végre, fokozatosan megválik minden, úgynevezett non-core aktivitásától – konkrétan a vasút négy egészségügyi központjától, informatikai központjától, három szakközépiskolájától és a lakáskezelőségétől. Ez utóbbi tétel nem csekélység, hiszen a ZSR kezelésébe országszerte összesen 3002 lakás tartozik, emellett 617 lakás a tulajdonában van. Ezzel párhuzamosan folyik a társaság szerkezeti átalakítása is. Az év elején a korábbi több tucatnyival szemben négy területi igazgatóságot hoztak létre; ez 403, főleg az adminisztrációban dolgozó személy elbocsátásához vezetett, ami 151 millió koronás megtakarítást jelent.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet