BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csehország csalogatja a felsőfokú végzettségűeket

2004. szeptember 30. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csehország mától megnyitja munkaerőpiacát a cseh egyetemeken és főiskolákon végzett külföldiek előtt – adta hírül a Mladá Fronta Dnes. A végzősök jelentkezhetnek abba a kormányprogramba, amely lehetővé teszi az állandó tartózkodási engedély gyors elintézését, vagyis nem kell az ilyenkor szokásos 10 évig várniuk, csak legfeljebb 2,5 évig tart számukra az ügyintézés. A munkaügyi minisztérium kísérletképpen már tavaly bevezette ezt a programot, de csak a bolgár, a horvát és a kazah állampolgárok számára. Az eltelt egy év során a szaktárca összesen 185 embert sorolt be a programba, vagyis a 300-as keretet sem töltötték be. Ennek dacára az éves keretet most 700-ra emelik.
A program célja, hogy némileg mérsékeljék a képzett munkaerő hiányát, amelyet az ország tartós demográfiai hullámvölgye váltott ki. Napjainkban a cseh felsőoktatási intézményekben mintegy 14 ezer külföldi diák tanul. A lap szerint a csehországihoz hasonló lehetőséget csupán Hollandia, Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland nyújt. „Ami az ötletet jelenti, a cseh projekt jelentősnek számít, viszont a hozadéka egyelőre minimális. Másrészt a fejlett országok között éleződni fog a kvalifikált munkaerőért folytatott verseny, és ha a képzett embereket otthont tartjuk, akkor abból prosperálhatunk” – idézte a Mladá Fronta Dnes Dusan Drbohlav demográfust.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet