Jövőre az eredetileg jelzett 50 százaléknál kisebb mértékben nő a sztrádamatricák ára – áll a szlovák közlekedési és távközlési tárca legfrissebb javaslatában, amit azonban még a parlamentnek is el kell fogadnia. Ha a javaslattal a törvényhozás is egyetért, akkor 2005-ben a 3,5 tonnánál könnyebb járművek tulajdonosai az idei 750 korona helyett 1000 koronát fizetnének az éves matricáért. A 3,5–12 tonna közötti járművek számára az éves ár 5 ezerről 8 ezer koronára emelkedne, a 12 tonna feletti járművek az idei 10 ezer korona helyett 2005-ben 14 ezer koronás sztrádamatrica megvételére kötelezhetők. Jövőre bevezetik a heti és havi matricát, ezzel párhuzamosan felszámolják a 15 napos sztrádajegyet Az elképzelések szerint a jövőben a katalizátorral felszerelt kocsik tulajdonosai kedvezményes áron vehetnek matricát.
Csehország Európa keleti és nyugati fele között a legolcsóbb tranzitországnak számít, és az ország európai uniós tagsága óta közútjai túlterheltek, ezért jövőre ugrásszerűen emelni kell a néhány napra szóló sztrádamatricák árát – nyilatkozta a Mladá Fronta Dnesnek Martin Jahn cseh miniszterelnök-helyettes. Jahn szerint az áremelés pontos mértékéről még nincs döntés, csak annyi bizonyos, hogy a drágítás csak a teherautókat, kamionokat érintené, s személygépkocsikat nem. A lap megszerezte a közlekedési minisztérium 2005-re vonatkozó tervezetét, amely szerint a 12 tonna feletti járművek esetében az egy napra szóló matrica 200 cseh koronába, a 15 napos matrica 1300 koronába, a kéthónapos 3500 koronába, az egy évre érvényes pedig 14 ezer koronába kerülne.
