BUX 139021.74 -0,2 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Enel veheti meg a szlovák villamos műveket

2004. szeptember 13. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elégedett vagyok a privatizációs bizottság döntésével, amely szerint az Enel olasz közműcég veheti meg a szlovák villamos művek (Slovenské Elektrárne, SE) 66 százalékát, a végső döntést azonban csak a jövő héten teszem közzé – nyilatkozta tegnap Pavol Rusko szlovák gazdasági miniszter. A privatizációs bizottság pénteken jelentette be, hogy az Enel nyerte a tendert. A gazdasági miniszter ugyan még változtathat a privatizációs bizottság javaslatán, ehhez azonban szerinte is súlyos hibákat kellene találnia az előterjesztésben. Rusko a kormány szeptember 29-ei vagy október 6-ai ülésére szeretné benyújtani javaslatát. Az olasz Enel 840 millió, a cseh CEZ 690 millió, az orosz Inter RAO pedig 547 millió eurót ajánlott fel a cégért. A privatizációs bizottság a lehetséges 100 pontból 94,3 pontot adott az Enelnek, 79,4-et a CEZ-nek és 73,2-t az Inter RAO-nak.
A privatizáció ellenzői, így a kormánykoalícióhoz tartozó kereszténydemokrata párt (KDH) képviselői arra hivatkoztak, hogy bármelyik cég is nyeri a privatizációs pályázatot, a szlovák energiatermelés állami kézben marad, hiszen mindhárom külföldi cég állami kézben van. Rusko azonban közölte: az olasz fél hivatalosan is megerősítette, hogy október végéig értékesítik az Enel részvényeinek 20 százalékát, vagyis az állami tulajdonhányad alig 30 százalékra olvad. Az Enel ugyanakkor tegnap közölte: egy évre van szüksége annak eldöntéséhez be kívánja-e fejezni a magyar határ közelében lévő mohi atomerőmű 3. és 4. számú reaktorát, mivel ennyi idő szükséges e beruházás gazdaságosságát vizsgáló tanulmány kidolgozásához. Az ugyancsak a kormánykoalícióhoz tartozó magyar MKP viszont éppen attól tette függővé az SE privatizációjának megszavazását, hogy Pavol Rusko miniszter a potenciális új tulajdonossal miben állapodott meg mohi létesítmény befejezését illetően. A szlovák SE adja az ország villamosenergia-ellátásának 85 százalékát, tavalyi teljesítménye 26 TWó volt és 55,6 milliárd szlovák korona forgalom mellett 1,31 milliárd korona adózás utáni nyereséget produkált.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet