Szlovákia 2005-ben 18,139 milliárd koronát szeretne fordítani az autópálya-program finanszírozására, 82,4 százalékkal többet, mint az idén – derül ki a szlovák közlekedési és távközlési minisztérium dokumentumából. A teljes összegből 8,974 milliárd koronát áll az állami költségvetés, 4,809 milliárdot várnak az Európai Unió alapjaiból, 1,43 milliárdot a sztrádamatricáktól, a többit pedig hitelekből fedezik. Azt nem tudni, hogy ebből hány kilométer autópálya épül meg; korábbi becslések szerint 1 kilométernyi szakasz megépítése átlag 300–350 millió koronát emészt fel (1 dollár=33, 26 korona). Az ütem felgyorsítása egyértelműen a Zsolna mellett tervezett Hyundai/KIA autógyárnak köszönhető, mivel a szerződésben foglaltak értelmében 2006 végéig be kell fejezni a Pozsony–Zsolna autópályát, amelyből még 37 kilométernyi hiányzik.
Csáky Pál kormányfő-helyettes szerint a közlekedési minisztérium nem fordít kellő figyelmet az úgynevezett dél-szlovákiai gyorsforgalmi út építésére. Korábban a Dzurinda-kormány úgy döntött, hogy ennek az útszakasznak az építésére szánják az autópályaprogramra fordított teljes összeg 40 százalékát, de jelenleg ez az arány csak 33,6 százalék. A közlekedési tárca szóvivője elismerte a lemaradást, amit azzal indokolt, hogy az állam által kínál vételáron nem hajlandók megválni a tulajdonosok a sztráda nyomvonalán lévő parcelláktól, s ez fékezi az építkezést. Ez a Hyundai/KIA 220 hektáros területének felvásárlása óta mind égetőbb probléma, s ha a helyzet nem változik, akkor Szlovákiában több kisajátítási hullám indulhat be, annak minden következményével együtt.
