Csehországban 15,1 százalékkal nőtt az ipari termelés júniusban éves összehasonlításban, ami a munkanapok számát figyelembe véve 1997 óta a legjobb teljesítmény. A szakértők kiválónak tekintik az ipar teljesítményét, annál is inkább, mert tartós trendről van szó: a kibocsátás 22 hónapja rendületlenül nő, ebből az utóbbi négy hónapban 10 százalék feletti ütemben. Elsősorban az elektronikai ágazat, az autó- és acélipar bővül dinamikusan. Markéta Sichtarová, a Next Finance vezető közgazdásza rámutatott: főként a technológiailag igényesebb, magasabb tudást képviselő ágazatok nőnek lendületesen, ami a növekvő exportban is megmutatkozik. Petr Dufek, a CSOB pénzintézet elemzője szerint a tartós siker oka a jelentős beruházások, a növekvő exportkereslet és az alkalmazotti létszám folyamatos csökkenése.
A cseh gyártók a jelek szerint kihasználták az európai uniós tagság nyújtotta új lehetőségeket, emellett a kínai piac dinamikus bővülése is húzóerőt jelent – állítja Helena Horská, a Raiffeisenbank elemzője. 2003 júniusa és 2004 júniusa között az ipar 6600 alkalmazottól vált meg, ám úgy tűnik, a folyamat kezd a végéhez érni, sőt egyes ágazatokban új munkahelyek teremtődnek. Szakértők szerint az év végéig folytatódhat az ipar szárnyalása, éves szinten 10 százalékot meghaladó növekedést produkálva. Jövőre a közép-csehországi Kolínban üzembe helyezik a Toyota és a Peugeot Citroën közös autógyárát, ami újabb lökést ad az eleve lendületes szektornak. Emellett a termelékenység gyorsabb ütemben javul, mint a bérnövekedés.
