Sidó Zoltán, Pozsony
A szlovák nemzeti vagyonalap (FNM) nagy valószínűséggel 2007. június 30-ig megszűnik – közölte Jozef Kojda, az intézmény elnöke. A vagyonalapra 2005-ben és 2006-ban még több jelentős privatizációs ügylet levezénylése vár. Többek között befejezik a három regionális áramszolgáltató (ZSE, SSE, VSE) teljes privatizálását, ami 41-41 százalékos részvénycsomagok eladását jelenti a többségi tulajdonos E.ON, RWE és Gas de France társaságoknak, emellett lebonyolítják a Slovenské Elektrárne (SE)
szlovák villamos művek 66 százalékának már célegyenesbe érkezett eladását, végül 5 hőszolgáltató 51 százalékos csomagjának magánkézbe adása vár az FNM-re.
Vladimír Dvorácek, a vagyonalap stratégiai főosztályának igazgatója szerint 2005-ben 30,7 milliárd koronás, 2006-ban pedig 40,4 milliárd koronás bevételre tehetnek szert. Ebből a két év során a tényleges privatizációs bevételek mintegy 40 milliárd koronára rúghatnak, a többi az osztalékokból és egyéb forrásokból folyik be. Az FNM-nek természetesen kiadásai is vannak, ám ha megvonjuk a vagyonalap egyenlegét, akkor megszűnése évében, azaz 2007-ben legalább 15 milliárd koronás többletet mutathat fel, amely az államkasszába folyik.
