A nyugdíjreform kezdetéig megfelelő tartalékot kell képezni a folyamat zökkenőmentes lebonyolításának biztosításához, ezért a privatizációból befolyó bevételek egy részét erre a célra kell elkülöníteni – közölte Stanislav Gross nemrég kinevezett cseh miniszterelnök. A kormányfő konkrét összeget nem említett, csak annyit mondott, hogy néhány kulcsfontosságú cég állami részvényeit már elkülönítették. A CTK hírügynökség úgy tudja, a Cesky Telecom távközlési cég 51 százaléka, továbbá a Severoceské Doly észak-csehországi barnaszénbánya és a Ceská Správa Letist repülőtéri felügyelet kerülhet magánkézbe, viszont a cseh posta és a Ceské Aerolinie légitársaság nem. A nyugdíjreform megvalósítása azért sürgős, mert a nyugdíjbiztosító évek óta deficites, ráadásul a társadalom elöregedésének folyamata is felgyorsult.
A privatizációra váró cégek közül a Cesky Telecom a legígéretesebb, amelynek 51 százalékáért a szakértők szerint 60-70 milliárd cseh korona (1 euró=31,47 korona) bevétel várható. Értékét növeli, hogy 100 százalékos leányvállalata, az Eurotel mobilszolgáltató 4,3 millió előfizetővel rendelkezik. A Právo értesülései szerint a távközlési cég iránt a dán TDC a Goldman Sachs bankkal karöltve érdeklődik, továbbá a Vodafone, az Orange távközlési óriás és a PPF cseh pénzügyi csoport is szóba került. A Vítkovice Steel acélmű iránt erőteljes érdeklődést mutat Alekszej Mordasov, Oroszország kilencedik leggazdagabb embere, a Szerversztal acélipari csoport tulajdonosa. A Hospodárske Noviny úgy tudja, az orosz menedzserek tegnap már meg is érkeznek Prágába, hogy tárgyalásokat folytassanak a cseh féllel. Vladimír Bail, a Vítkovice Steel vezérigazgatója közölte: összesen nyolcan érdekeltek a a cég megvételében. A CTK értesülései ezek között van a Szerversztalon kívül az osztravai Nová Hut kohót már birtokló indiai LNM-csoport, a leggazdagabb ukrán, Rinat Ahmetov kezében lévő Krivorizssztal, a cseh–szlovák Penta pénzügyi csoport és a világ legnagyobb acélipari vállalata, a Luxemburgban bejegyzett Arcelor.
