BUX 139140.07 -0,12 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyitrán épül fel a Hyundai-autógyár?

2004. augusztus 16. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyre valószínűbb, hogy a Hyundai/KIA autógyárat Nyitrára telepítik át - mondta tegnapi sajtóértekezletén Pavol Rusko szlovák gazdasági miniszter, aki erről a lehetőségről már a múlt héten tárgyalásokat folytatott a nyitrai polgármesterrel. Az eredeti, Zsolna melletti helyszín azért vált kérdésessé, mert nem tudnak megállapodni a telektulajdonosokkal, és mint kiderült, Marián Kocner vállalkozó közel 9000 négyzetméternyi stratégiai fontosságú földterületet vásárolt fel. Kocner, mint mondja, csak az állam által kisemmizett tulajdonosokon kíván segíteni, és zavarja, ha csak egy koronával többet kap vissza, mint amennyit befektetett.
Az áttelepülés lehetőségéről Rusko ezen a héten tárgyal a dél-koreai autógyár képviselőivel és szerdán a kormány is tárgyal az ügyről. További lehetőség, hogy várnak szeptember 15-éig, amikor is építkezési területnek minősítik a Zsolna melletti földterületet, ezáltal a jelenlegi, 140 korona/négyzetméteres vételárat emelni lehet, vagy elkezdik a kisajátítást, ami több hónapos késést jelentene. Ez esetben a gyár egyéves késéssel és veszteséggel kezdené meg az üzemelést, amibe Rusko szerint a dél-koreaiak nem egyeznek bele, ehelyett Lengyelországba teszik át a projektet. Rusko ezért a nyitrai helyszínt javasolja, mivel ez járna a legkisebb időveszteséggel: szerinte két hónap alatt át lehet telepíteni a beruházást. A legkomolyabb akadályt a nagyszombati PSA Peugeot Citroën autógyár esetleges ellenkezése jelentheti, amelynek a szlovák kormány korábban megígérte, hogy 100 kilométeres körzetben nem telepít le újabb autógyárat. Márpedig Nagyszombat és Nyitra között csupán 55 kilométer a távolság.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet