BUX 139140.07 -0,12 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mindenkinek mindent megígér a Gross-kormány

Az új cseh kormány programtervezetének kiszivárgott verziója nem fukarkodik az ígéretekkel, amelyek teljesíthetőségét a nagyprivatizáció folytatása ellenére sem tartják valószínűnek az elemzők.

2004. augusztus 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Gross-kormány mindenkinek szinte mindent megígér: több lakást, több munkahelyet, magasabb fizetéseket, adókedvezményeket és még sorolhatnánk – írta a Mladá Fronta Dnes, amelynek sikerült
megszereznie a cseh kabinet kormányprogramjának munkaverzióját. A tervezetben többek között a következők szerepelnek: évi 50 ezer lakás felépítése (ami 15–20 ezerrel több a mostani átlagnál), két év alatt százezer új munkahely teremtése, a pedagógusok és hivatalnokok béremelése, a nyugdíjak reálértékének 1989 feletti szintre emelése, a fiatal házasok különleges jelzáloghitelezése, kedvező kölcsönök ifjú házasoknak, a nők és férfiak fizetése közötti különbségek egy szintre hozása. Nem biztos,
hogy a végső változatban ezek mindegyike benne marad, de éppen a legköltségesebb terveket veszi a legkomolyabb a Gross-kormány, azaz az évi 50 ezer lakás felépítését és a százezer új munkahely teremtését.
Szakértők kételkednek a kormányprogram teljes megvalósíthatóságában, mivel nem látják annak anyagi
fedezetét, különösen úgy nem, hogy közben a költségvetés hiányát is mérsékelni szeretnék. Az egyedüli járható útnak az állami tulajdonrészek privatizációja látszik. Martin Jahn gazdasági miniszterelnök-helyettes viszont a gazdaság növekedési ütemének felgyorsításával szeretné kitermelni a többletbevételt. Jan Mládek miniszterelnöki tanácsadó a CTK cseh hírügynökségnek tegnap úgy nyilatkozott: a Gross-kormány szeretné folytatni a CEZ villamos energetikai és a Ceský Telecom távközlési vállalat privatizációját. A Ceský Telecom 51 százalékos állami tulajdonrészének eladásából mintegy 50 milliárd cseh korona, a CEZ 16 százalékos részvénycsomagjának értékesítéséből pedig legalább 20 milliárd
korona folyhat be. Utóbbi esetében azonban várni kell arra, vajon a CEZ sikerrel jár-e a Slovenské Elektrárne szlovák villamos művek többségi csomagjára kiírt privatizációs tenderein. Ha ugyanis a CEZ megszerzi a szlovák társaságot, akkor a várható szlovák nyomás miatt nagy valószínűséggel el kell állni a cseh energetikai óriás további magánosításától.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet