Szlovákia 2004 első felében csaknem annyi külföldi működőtőkét vonzott, mint tavaly egész évben – derül ki a külföldi beruházásokat támogató SARIO állami ügynökség adataiból. A hat hónap folyamán összesen 43 milliárd korona (1 euró=40,1 korona) beruházásról kötöttek szerződést, míg 2003-ban együttesen 47 milliárdról. Az év eddigi legnagyobb fogása a dél-koreai Kia Motors és az ehhez kötődő Hyundai Mobis Zsolna melletti letelepedése. Idén eddig 16 projekről kötötték szerződést, amely az első fázisban együttesen mintegy 7250 új munkahelyet teremt. A külföldi befektetések szempontjából az idei számít az eddigi legjobb évnek – mondta a SARIO szóvivője. A SARIO ezzel az év első felében felülmúlta a cseh társintézmény, a CzechInvest teljesítményét, amely csupán 34 milliárd koronányi külföldi beruházást tudott elkönyvelni.
Az ügynökség a második félévben még jobb eredményeket vár. Október közepéig további 17 projekt lezárására van esély, amelyek együttesen 50 milliárd korona értéket képviselnek, ezek révén újabb 6000-6500 új munkahely létesülhet – közölte a szóvivő, hozzátéve: főleg a járműgyártáshoz kötődő alvállalkozókról, továbbá az it-ágazatban és a fafeldolgozásban érdekelt társaságokról van szó. A beruházások terén Szlovákia növekedési stádiumban van. Magyarország ebben a szakaszban hat, Csehország pedig három évvel ezelőtt volt – vélekedett Zdenko Stefanides, a Vseobecná Úverová Banka (VÚB) elemzője.
