A cseh nyugdíjasok számára mintha 15 évre megállt volna az idő: nyugdíjukból ennyi idő után először idén ugyanannyit vásárolhatnak, mint 1989-ben. Ennél is tovább kellett volna várniuk azonban, ha a már lemondott Spidla-kormány néhány hónapja nem döntött volna az egyszeri 1000 koronás kiegészítésről. Jövőre viszont már nem csupán elérik, hanem meg is haladhatják ezt a szintet, mivel a kormány átlagosan havi 400 koronás emeléssel számol – közölte Jirí Král, a munka- és szociális ügyi minisztérium munkatársa. A legrosszabb 1992 és 1995 között volt a helyzet, amikor 75 és 80 százalék között alakult a vásárlóerő 1989-hez viszonyítva. A cseh munkavállalók egyébként azzal számolhatnak, hogy nyugdíjba vonulásukat követően fele akkora nettó bevételből kell megélniük, mint aktív korukban, jelenleg ugyanis az átlagosan 7100 koronás öregségi nyugdíj a nettó átlagbér 51,3 százalékának felel meg. A nyugdíjak közötti különbségek nem számottevőek: mintegy 1,7 millió főnek 6000 és 8999 korona közötti a nyugdíja, a havi tízezer korona feletti kategóriába alig százezren tartoznak, a havi 5000 korona alattiba pedig mintegy 240 ezren. A magasabb fizetésűek számára a nyugdíjjárulék inkább egyfajta adónak számít – vélekedett Ludek Niedermayer, a cseh jegybank alelnöke.
