Sidó Zoltán, Pozsony
A szlovák költségvetés július végén 139,127 milliárd korona bevétel és 157,677 milliárd korona kiadás mellett 18,55 milliárd korona deficitet mutatott, ami június végéhez képest 6,1 milliárd koronás növekedés - jelentette be tegnap a pozsonyi pénzügyminisztérium. A büdzsé így is a vártnál lényegesen jobban alakul, hiszen a szaktárca éves szinten 231,958 milliárd korona bevétel és 310,453 milliárd korona kiadás mellett 78,495 milliárd korona hiánnyal számol. Az előirányzattól elmaradó deficit annak köszönhető, hogy az első hét hónapban az éves szinten tervezett bevételek 60 százalékát teljesítették, míg a kiadások terén az időarányos teljesítés csupán 50,8 százalék volt.
Az adóbevételek minden várakozást meghaladnak: július végéig az éves terv 63,7 százaléka teljesült. Ezen belül a vállalkozások máris befizették az éves társaságiadó-bevételi előirányzat 94,5 százalékát, az általános forgalmi adó terén pedig az adóbevétel eléri az egész évre tervezett összeg 60 százalékát. Az első héthavi 18,5 milliárdos deficit abszolút számokban mérve is kevésnek számít, 2003-ban például 31,2 milliárd, 2002-ben pedig 34,7 milliárd volt a hiány az első hét hónapban. Szlovákia július végéig 4,45 milliárd koronát fizetett be az Európai Unió költségvetésébe.
