Václav Klaus cseh államfő tegnap a szociáldemokrata Stanislav Grosst nevezte ki kormányfővé, aki a korábbi Spidla-kabinet pártkoalícióját folytatja, azaz marad a szociáldemokraták, a néppártiak és az unionisták minimális – egy személyes – parlamenti többségen nyugvó (a kétszáz képviselőből százegy) szövetsége. A szakértők egybehangzó véleménye szerint gazdasági téren Gross kormányától sem várható előrelépés, Csehország tehát továbbra is elmarad a környező országoktól, különösen Szlovákiától.
– Nincsenek reformok és nem is lesznek – vélekedett tömören Jan Schiesser, az Atlantik FT vezető közgazdásza. Szerinte a Spidla-kormány mindössze apró korrekciókat hajtott végre a gazdaság szerkezetében. Az új kabinet ugyan nem fogja negatívan befolyásolni a gazdaságot, azonban Csehország lemaradása a reformok terén tartóssá válik. A régi-új kormánykoalíció olyan szűk kereteket szabott meg magának, hogy az új kormány útja valójában sehová sem fog vezetni – mondta Ivo Nejdl, a Raiffeisen bank vezető elemzője. Bár a kormánynak csökkentenie kellene az államháztartás hiányát, az adóterheket, a nyugdíjfolyósítás és az egészségügy is gyökeres reformra szorul, azonban a szociáldemokraták a választóbázisuk miatt félnek a nagy ellátórendszerek korszerűsítésétől, a merész lépések megtételétől. Egyes megfigyelők attól tartanak, hogy a privatizáció folytatása áttekinthetetlenné válik. „Aggódom a magánosítás átláthatósága miatt. Az egyes politikusok részérdekeinek érvényesülésétől kell tartani” – vélekedett a CTK-nak egy neve elhallgatását kérő közgazdász. Grossékra a Ceský Telecom távközlési cég magánosítása és talán a CEZ energetikai vállalat 16 százalékos részvénycsomagjának eladása vár; ez utóbbit támogatja Bohuslav Sobotka pénzügyminiszter, viszont élesen ellenzi Milan Urban ipari és kereskedelmi miniszter.
