Az amerikai Visteon németországi leányvállalata, a Visteon Deutschland GmbH tegnap szándéknyilatkozatot írt alá Pozsonyban a szlovák gazdasági minisztériummal egy gyártóüzem megépítéséről. A világ legnagyobb autóalkatrész-gyártója a mintegy 40 millió eurós beruházás eredményeképpen 2006 elején kezdi el a termelést Nyitrán, ahol az autóbelső-elemeket és klímaberendezés-részegységeket állít majd elő. Az új üzemben mintegy 400, döntően gépipari végzettségű alkalmazott fog dolgozni. A nyitrai ipari parkban a városi önkormányzat engedélyével már el is különítettek a cég számára egy 65 ezer négyzetméternyi területet. A beruházással kapcsolatos infrastrukturális kiadások elérik a 36 millió koronát, ennek 30 százalékát ugyancsak a Visteon állja. A Visteon Corp. a világ 25 országában több mint 180 telephellyel, szerviz- és logisztikai központtal rendelkezik és összesen 77 ezer főt foglalkoztat. Forgalma tavaly 17,7 milliárd dollárra rúgott.
Az ugyancsak amerikai Ford autóalkatrész-gyártókat keres Szlovákiában. Alvin Mingle, a Ford beszállítói kapcsolatokért felelős igazgatója egy pozsonyi autóipari nemzetközi konferencián hétfőn jelezte: már eddig is hat szlovákiai beszállítóval működnek együtt, mivel a szlovák termékek összességükben elérik a nyugati színvonalat, ám annál lényegesen olcsóbbak. Bár azt mondják, hogy az alkatrészgyártást Törökországba vagy Indiába kell telepíteni, de nem szabad elfeledkezni azokról a többletköltségekről, amit a gyárak átépítése és a munkaerő betanítása jelent ezekben az országokban. Szlovákiában viszont ilyen kiadásokra nincs szükség - hangsúlyozta Alvin Mingle. A szlovák autóipari szövetség (ZAP) adatai szerint tavaly az autóalkatrész-gyártása közel megkétszereződött az országban és elérte a 105 milliárd koronát, ami a szlovák GDP közel 9 százalékának felel meg.
