BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Külföldi tőkekivonási rekord

2004. június 16. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ebben az évben a külföldi tulajdonban lévő csehországi vállalatok és bankok várhatóan rekordösszegű tőkét vonnak ki a cseh gazdaságból. A közgazdászok becslése szerint nyereségként, osztalékként 2004-ben együttesen 70 milliárd cseh koronára (1 dollár=26,35 cseh korona) becsülhető a tőkekiáramlás – olvasható a Mladá Fronta Dnes összeállításában. Tavaly mintegy 40 milliárd koronára rúgott ez az összeg. 2003-hoz képest nemcsak a volumen nőtt látványosan, hanem míg tavaly főleg a pénzintézetek jeleskedtek e téren, addig az idén főleg a privatizált vállalatok járnak az élen. Az éllovas a CSOB bankot birtokló belga KBC, amely 9,7 milliárd koronát fizet ki osztalékként. További jelentős tőkekivonó a Kutná Hora-i dohánygyárat megvásárló Philip Morris (4,3 milliárd korona), és az Elektrárne Opatovice erőművet tulajdonló brit International Power (2,7 milliárd korona). A külföldi tulajdonosok a pénzkivitel előtt beváltják a cseh koronát, és minden nagyobb beváltás gyengíti a cseh fizetőeszközt. Például április végén, amikor a Philip Morris és a Transgas német tulajdonosa beváltotta a koronát dollárra, illetve euróra, a cseh korona átmenetileg 60 fillérrel (halér) gyengült az euróhoz viszonyítva. A fizetési mérleg egyenlege ennek ellenére 11,2 milliárd korona aktívumot mutat, amiből 4,9 milliárd az országban megtermelt, reinvesztált haszon.
Szlovákiából 2004-ben várhatóan 25 milliárd koronát (1 dollár=33,07 szlovák korona) vonnak ki a külföldi társaságok, ami négyszerese a tavalyi, 6,2 milliárdnak – írja a pozsonyi Pravda napilap. Ez azt jelenti, hogy az ország gazdasága által tavaly megtermelt minden egyes koronából 2 fillér (halier) kerül külföldi bankokba. Ugyanakkor például a pozsonyi Volkswagen autógyár az utóbbi években profitja döntő részét újra Szlovákiában forgatta vissza. A nyereségkivonást nagyban segíti, hogy Szlovákiában csak 19 százalékos a társasági adó, és az osztalékot nem sújtják adóval.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet