BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Be kell fejezni a mohi atomerőmű két reaktorát

2004. május 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákia a Slovenské Elektrárne (SE) szlovák villamos művek 66 százalékos privatizációjában azt a pályázót részesíti előnyben, amelyik befejezi a mohi atomerőmű 3. és 4. reaktorának építését – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Pavol Rusko gazdasági miniszter. Az általa vezetett tárca azt szeretné, hogy a két félbehagyott 440 megawattos reaktor befejezése ne terhelje az állami költségvetést és a beruházó ne kérjen állami garanciákat. A Sme szerint a beruházás mintegy 50 milliárd koronát tenne ki. A magyar határ közelében lévő Mohiban két reaktor már elkészült, a másik kettő azért volna fontos, mert a Nagyszombat szomszédságában lévő Jaslovské Bohunice-i atomerőmű két reaktorát az Európai Unióval kötött egyezmény értelmében 2006-ban, illetve 2008-ban le kell állítani. Emellett Nováky és Vojany hőerőműveiben szintén kapacitáskieséssel számolnak. Pavol Rusko adatai szerint a felsoroltak miatt a Slovenské Elektrárne jelenlegi 26 TWh-os kapacitása közel 18 TWh-ra esik vissza, ami azt eredményezi, hogy míg Szlovákia napjainkban 2 TWh-nyi villamos energiát exportál, addig a későbbiekben 6 TWh-nyi energiaimportra szorulhat.
Ausztria azonnali tiltakozása ellenére Rusko közölte: meggyőződésük, hogy meg lehet egyezni. Szlovákia saját energiaforrásokat igényel, már csak azért is, mert gazdasági növekedése fokozódó energiaigénnyel jár. Rusko odáig ment, hogy szerinte felül kellene vizsgálni a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű leállításáról szóló egyezményt is, mivel az 1998-ban megkötött megállapodás óta több mint 10 milliárd koronát fordítottak a két 440 MW-os blokk korszerűsítésére, és az jelenleg valamennyi nyugat-európai biztonsági feltételnek megfelel, legalábbis 2010-ig.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet