Szlovákia a visegrádi négyek csoportján belül elsőként szeretné bevezetni az elektronikus sztrádadíj-rendszert. A közlekedési tárca elképzelései szerint ez 2006-tól valósulna meg, és mintául az ausztriai gyakorlat szolgálna, ahol ez év januártól a nehézgépjárműveken elhelyezett jeladók révén ellenőrzik a fizetést – közölte Peter Barek, a szaktárca közlekedési infrastruktúra főosztályának igazgatója. Szlovákiában a rendszer bevezetése nyomán a fizetőssé tett autópályák és gyorsforgalmi utak kezdetben évi 3,5 milliárd, a későbbiekben 5 milliárd korona bevételt hoznak az államkincstárnak (1 dollár=33,5 korona). A befolyó összegből törlesztik a Pozsony és Zsolna között még hiányzó 42,6 kilométer hosszú sztrádaszakasz megépítésére felvenni tervezett EIB-hitelt (az Európai Beruházási Bank 17,5–19 milliárd korona hitelt ajánlott fel erre a célra. Napi Gazdaság, 2004. május 13.,2. oldal). Az elektronikus rendszer kiépítésére kiírt tendert várhatóan 2005 nyarán értékelik ki. A kormány az előzetes elképzelések szerint mintegy 1,5 milliárd koronát szán a rendszer kiépítésére. 2005-ben egyébként várhatóan 50 százalékkal drágul a 12 tonnánál nehezebb járművek éves sztrádamatrica-díja, ami így eléri a 15 ezer koronát.
A cseh kormány ugyancsak tervezi az elektronikus sztrádadíj-rendszer bevezetését, mégpedig az előzetes elképzelések szerint a kamionok számára 2006-tól, a személygépkocsik számára 2012-től. A kabinet a tervek szerint a héten tárgyal a kérdésről – tudósított a CTK cseh hírügynökség. A projekt akár már 2005-ben megvalósítható lenne, a törvényi feltételek már úgyis adva vannak. A CTK arra emlékeztet, hogy Ausztria is 18 hónap leforgása alatt építette ki az elektronikus infrastruktúrát. Európában jelenleg már Svájcban, Ausztriában és Olaszországban működik valamilyen elektronikus rendszer, Németországban viszont kudarcba fulladt a megvalósítása.
