A szlovák kormány az Európai Beruházási Bank (EIB) 17,5–19 milliárd korona összegű hiteléből finanszírozza a Ladce–Zsolna közötti 42,6 kilométeres sztrádaszakaszt – közölte tegnap Pavol Prokopovic közlekedési és távközlési miniszter. A Pozsonytól Kassáig vezető autópálya részét képező szakaszt legkésőbb 2006 végéig kell befejezni, mivel ezt szabta feltételül a Zsolna mellett autógyárat építő dél-koreai Hyundai/KIA társaság. Az összesen közel 23 milliárd koronába kerülő beruházás az EIB-hitel révén csupán alig 5 milliárd koronás állami költségvetési forrást igényel. A hitelért a szeptemberben megalapítani tervezett, százszázalékos állami tulajdonban lévő Dialnicná Spolocnost autópálya-társaság vállalja majd a kezességet, ezért az EIB keretét csak 2005 januárjától kezdik el lehívni. A bank által korábban jóváhagyott, 350 millió eurós hitelkeret rugalmas átcsoportosítása révén azonban már néhány hét múlva kezdődhet a Pozsony és Zsolna között hiányzó közel 43 kilométeres autópálya-szakasz építése.
Egy készülő törvény értelmében az autópályadíjak teljes mértékben, az üzemanyagok jövedéki adójából befolyó bevételek pedig részben a Dialnicná Spolocnost kasszájába folynak, s a társaság ebből törleszti majd a hitelt. Prokopovic szerint ha megvalósul ez a konstrukció, akkor az EIB által nyújtott hitel nem növeli majd az államadósságot. Pavol Prokopovic közölte: az EIB-vel történt egyezség után már nem aggódik az autósztráda finanszírozása miatt, az egyedüli fejtörést az érintett útszakasz egyelőre rendezetlen tulajdonviszonyai jelentik.
