Az év első hónapjaiban érezhetően csökkent Szlovákiában a betegállományban lévők száma, ami jórészt annak köszönhető, hogy január 1-jétől a munkaadó állja a betegbiztosítás első tíz napjának költségeit és erre az időre kevesebb táppénzt fizetnek – írja pénteki számában a pozsonyi Pravda. A betegség első öt napján a munkavállaló a munkaadójától csupán keresete 25 százalékát kapja, a betegség 6–10. napja között pedig bére 55 százalékát. A társadalombiztosítási igazgatóság adatai szerint 2004 februárjában több mint egyharmadával kevesebb volt az egy évnél nem hosszabb betegállományban lévő munkavállalók aránya, mint egy évvel korábban. A lap által megkérdezett cégek hasonló arányokról számoltak be az első három hónapra vonatkozólag.
Főleg az úgynevezett szezonális betegeskedők aránya esett vissza, vagyis azoké, akik korábban legfeljebb öt napra estek ki a munkavégzésből, hogy eközben elintézzék magánjellegű ügyeiket vagy a háztájiban szükséges munkákat – mondta a lapnak a verebélyi Semecs cég igazgatója. Egyébiránt amíg a munkaadó fizeti a táppénzt – vagyis a betegség első tíz napján –, addig felszabadul a bérre rakódó egyéb költségek befizetése alól.
