A Nemzetközi Valutaalap és az Európai Központi Bank (ECB) a Prágában tegnap kezdődött tanácskozáson óvta az EU-hoz most csatlakozó országokat az euró túl gyors bevezetésétől és hangsúlyozta a költségvetési reformok szükségességét. Az eszmecserén, amelyen az érintett országok jegybankjainak képviselői vettek részt, egyértelművé vált, hogy Magyarországon és Lengyelországon kívül Csehország és Szlovákia is elhalasztja a közös pénz átvételét a korábbi ütemtervhez képest. Prága 2009-2010-re tervezi az átállást, Pozsony pedig csak a szerkezeti reformok végrehajtása után szeretne belépni az euró „előszobájába”, az ERM-2-be, és minél gyorsabban túl kíván jutni ezen a fázison.
Az IMF vezérigazgatója, Horst Köhler szerint ez euróra történő átállás hosszabb távon akár 20-25 százalékkal növelheti a bruttó hazai terméket (GDP). Minden országnak magának kell megválasztania a közös valutához vezető utat, s tanulniuk kell Nyugat-Európa példájából, azaz fel kell gyorsítaniuk szerkezeti reformjaikat - tette hozzá a Reuters tudósítása szerint. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy az euró nem garantálja automatikusan a stabilitást és a növekedést, előnyeinek kihasználásához rugalmassá kell válnia a gazdaságnak, és a kívülről jövő sokkok kivédéséhez szerkezeti reformokra van szükség. Magyarországról szólva megjegyezte, hogy a valutaspekuláció ellen a leghatékonyabb eszköz a stabil költségvetési politika. Pedro Solbes, az EU brüsszeli bizottságának pénzügyekért felelős tagja is óvatosságot javasolt a leendő tagoknak az eurózónába való belépéssel kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy ezt attól függően kell eldönteni, mit diktálnak az egyes országok érdekei.
