BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Putyin megadóztatja az olajcégeket

2003. december 18. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap megerősítette, hogy támogatja az olajipari cégek jelenleginél nagyobb megadóztatását. Putyin azonban azt is közölte, hogy az adóemelést kellő körültekintéssel kell végrehajtani, a fizetendő adó mértéke pedig függ majd az adott társaság olajmezőinek minőségétől, a kitermelés nehézségétől - így lesz olyan cég is, amelynek csökkennek a terhei.
Oroszországban néhány évvel ezelőtt már működött a Putyin jelenlegi elképzeléséhez hasonló rendszer, azonban a magánkézben levő legnagyobb cégek - élükön a Jukosszal - elérték annak módosítását. Az ügy most egyrészt a Jukosz elleni hajsza miatt, másrészt azért kerülhetett ismét előtérbe, mert az új választások nyomán a mostani parlamentben az államfő már elegendő szavazattal rendelkezik tervei keresztülviteléhez. Az elnök azt ígérte, hogy megadóztatja ugyan a jogtalan extraprofitot, de kellő mértékű forrást hagy az olajiparban. Emlékeztetett arra, hogy míg a fejlett országokban az olaj- és földgázszektor különlegesen magas profitjából 80 százalékot kap az állam, Oroszországban csak 50 százalékot. Az emelés révén a több tíz milliárdos riogatásokkal szemben az államfő hárommilliárd dollár körüli bevételnövekedést remél.
Putyin szokásos éves tévéinterjújában azt is elmondta, hogy a negyedik negyedben mérséklődik a tőkekivonás az országból, ennek mértéke éves szinten 6-7 milliárd dollár körül lehet. Az éves GDP-növekedés a korábbi 5 százalékos tervvel szemben várhatóan 6,6 és 6,9 százalék között alakul. Putyin kijelentette, hogy már a közeljövőben megvalósulhat a rubel konvertibilitása.

Ács Gábor
Ács Gábor

Ez is érdekelhet