Kína nem veszítette el bérmunkavonzó képességét és továbbra is azon országok közé tartozik, ahol a legolcsóbb a termelés - véli Devecz Miklós, a Flextronics Magyarország kormányzati kapcsolatokért és stratégiai fejlesztésekért felelős igazgatója. Mint mondta, a Flextronics ezzel együtt azt vizsgálja, hogy képes-e Magyarországon gyártani kínai cégeknek. A kínai vállalatok egyre inkább érdeklődnek európai gyártóegységek létesítése iránt, azért, mert a kínai cégek is szeretnék kihasználni az európai vásárlóerő növekedéséből adódó lehetőséget és szeretnének itt értékesíteni. Így nem feltétlenül éri meg mindent a Távol-Keleten gyártani.
Az ötlet mégis bizarrnak tűnik, hiszen köztudott, hogy Kína nyújtja a legolcsóbb munkaerőt. A bér azonban csak egyik eleme egy termék kifejlesztéséhez, előállításhoz és terjesztéséhez kapcsolódó öszszes költségnek. Ráadásul Devecz szerint a SARS-vírus miatt a Flextronicshoz hasonló bérmunka-szolgáltatók, elektronikai gyártók most már kockázatosabbnak látják az ottani termelést.
Az elmúlt egy év kétségkívül fejtörést okozott a fejlett világ cégeinek. A kínai gyártásban a logisztika jelenti a legnagyobb problémát, elsősorban a költségei miatt. A jövőben két lehetőség közül kell választaniuk a nagy márkagyártóknak. Vagy megmarad a jelenlegi struktúra, amelyben a nagy munkaigényű gyártási folyamatokat Kínában végzik, míg az összeszerelést az értékesítési piacok közelében, vagy minden folyamatot a Távol-Keletre helyeznek ki, és az értékesítés helyszínén hatalmas raktárbázisokat hoznak létre. Ez utóbbi egyetlen problémája, hogy a kínai gyártásból származó hasznot a helyi logisztikai bázisok egyelőre felemésztik.
