Az EU brüsszeli bizottságának több vizsgálata is megerősítette, hogy történtek visszaélések az EU statisztikai hivatalánál, a Luxemburgban székelő Eurostatnál. A vizsgálatok még nem zárultak le, ezért nem lehet teljes bizonyossággal megállapítani, hogy a több mint ötmilliós kárt okozott praktikák (titkos számlák nyitása, a kettős könyvelés, egyes külsős cégek előnyben részesítése) teljesen megszűntek-e a Prodi vezette bizottság 1999-es hivatalba lépése után. Romano Prodi tegnap hosszan foglalkozott - zárt ajtók mögött - az Európai Parlament frakcióvezetői előtt a vizsgálatok tanulságaival és a bizottság felelősségének kérdésével. Bár elismerte, hogy a luxemburgi hivatal vezetői példátlan módon vezették félre főnöküket, a bizottság pénzügypolitikáért felelős tagját, Pedro Solbest, az elnök szerint a „kommunikációs zavarért” és a korábbi struktúrák kiépítéséért nem kárhoztathatják.
Amikor négy esztendeje Prodi elfoglalta tisztségét az európai bizottság élén, minden nyilvános szereplésén hangoztatta, hogy az EU-adminisztráció életébe új korszak köszöntött be, meghirdette a zéró toleranciát. Prodit a közelmúltig legfeljebb azért érte bírálat, mert az ígért adminisztrációs reform késik, ami nehezíti a múlt hibáinak kiküszöbölését. Májusban azonban megjelentek az első sajtóhírek arról, hogy az Eurostatnál évek óta súlyos visszaélések történtek. A bizottság előbb cáfolt, majd fokozatosan ismerte el az anomáliákat. Júliusban egy húsztagú munkacsoport látott neki az ügy felgöngyölítésének. Ezzel párhuzamosan zajlott az EU független nyomozó szerve, az OLAF vizsgálata is.
Prodi tegnap megértést kért az Európai Parlamenttől, és kiállt a bizottság tagjai mellett, ám a jövő évi választásokra készülő képviselők aligha érik be ennyivel, bizonyára fejeket követelnek majd. Solbesen kívül szóba jöhet a brit Neil Kinnock, akit az EU intézményeinek megreformálásával bíztak meg vagy a német Michaela Schreyer, aki az EU költségvetéséért és mint ilyen, az Eurostat könyveléséért is felel. A leginkább mégis Solbes széke inog. Prodi a bizottságban mindenkivel aláíratott egy nyilatkozatot, hogy felszólítás esetén lemondanak. Ennek ellenére valószínűleg azért nem meneszti, mert ezzel saját közvetett felelősségét is elismerné, ami rontaná pozícióját az EU alkotmányát elfogadó kormányközi konferencián, ahol éppen bizottsága jogkörének növelését követeli.
