Az orosz legfőbb ügyészi hivatal vizsgálatot indított az ország legnagyobb olajvállalata, a Jukosz, valamint az általa felvásárolni kívánt Szibnyefty olajcég ellen adócsalás gyanújával. A vizsgálat, mint a hivatal közölte, Mihail Bugernek, a duma Kreml-párti képviselőjének a kezdeményezésére indult, aki azzal vádolta meg a Jukoszt, hogy tavaly kevesebb mint 3 millió dollárt fizetett be adóként, miközben 700 millió dollárnyi osztalékot fizetett. A Jukosz szóvivője határozottan cáfolta a vádat: mint közölte, egyedül a központi költségvetésnek 3,34 milliárd dollárnak megfelelő rubelt fizettek be 2002-ben. Egy hónapon belül ez a hatodik hatósági akció a Jukosz ellen, ami külföldi megfigyelők egybehangzó véleménye szerint egyértelműen arra utal, hogy egyes kormánykörök politikai kampányba kezdtek. A hadjárat célja, hogy félreállítsák a nagy hatalmú oligarchákat, elsősorban Mihail Hodorkovszkijt, a Jukosz elnökét, aki jelentős összegekkel támogatta Putyin elnök liberális parlamenti ellenzékének pártjait. Elemzők szerint a kampány a közelgő orosz választásoknak köszönhető, és jelzés az orosz üzleti elit tagjainak, hogy tartsák távol magukat a politikától.
A Dow Jones az Interfax moszkvai hírügynökségre hivatkozva jelentette, hogy tegnap átkutatták a Menatep bank szentpétervári központjának irodáit. A Menatep a Jukosz legnagyobb részvényese, elnökét, Platon Lebegyevet egy hete tartóztatták le sikkasztás vádjával, amit Mihail Kaszjanov miniszterelnök „igazolhatatlan túlkapásnak” minősített. Igor Jurgensz, az orosz gyárosok és vállalkozók szövetségének titkára szerint egyes politikusok ellenségként próbálják beállítani a vállalkozókat, ami kedvezőtlenül fog hatni a befektetői légkörre és általános bizonytalanságot okoz. Nyilván ettől tart German Gref gazdasági miniszter is, aki hangsúlyozta, hogy nem kívánják felülvizsgálni a kilencvenes évek privatizációs szerződéseit - egy ilyen ügyben vádolják sikkasztással Lebegyevet.
