Brüsszel
Eredetileg két fontos téma uralta volna a ma kezdődő EU-csúcs napirendjét: az unió reformját előkészítő Európai Konventről és a gazdasági fellendüléshez elengedhetetlen gazdaságpolitikai csomagról tárgyaltak volna. A készülő iraki háború miatt azonban a konvent témája lekerült a napirendről, az úgynevezett lisszaboni célkitűzések, azaz a versenyképesség növelése pedig várhatóan másodlagos témává válik. Előtérbe kerülnek viszont a politikai természetű ügyek, így például az, hogy megsértette-e London és Madrid az EU alapszerződését, amikor a keservesen kiizzadt közös álláspont helyett egy harcias véleményt képviselt az ENSZ BT-ben Irak lefegyverzése ügyében. A tagállamok kénytelenek lesznek szembenézni a kérdéssel, hogy van-e remény a közös külpolitikára, ha néhány tagország nem fogadja el, hogy az EU korlátozza a szuverenitását.
A tizenötök között már hetek óta dúl a harc, London és Párizs oly mértékben sértegeti egymást, hogy Brüsszelben azt sem tartják kizártnak, hogy Tony Blair brit kormányfő nem is vesz részt a csúcson, elkerülendő a személyes ütközést Jacques Chirac francia köztársasági elnökkel. További tisztázásra szoruló téma a transzatlanti kapcsolatok jövője. Az EU-ban eddig határozott igen volt a válasz arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok európai hatalomnak számít-e, függetlenül attól, hogy mit gondoltak erről az óceán túlpartján. Most, hogy Washington megkerülte az ENSZ BT-t, a válasz már korántsem egyértelmű, sok függ a francia-német tengelytől.
Az előjelek tehát nem biztatóak, és mintha csak nyitányul szolgálna, tegnap megerősítették, hogy a miniszteri tanácskozások épületében, amely mától a csúcstalálkozó helyszínéül is szolgál, néhány tagország irodahelyiségében - történetesen a francia és a német irodákban - a telefonok lehallgatására szolgáló eszközökre bukkantak.
