Az EU brüsszeli bizottsága eljárást indított a Németországban hatályban levő úgynevezett VW-törvény ellen, amely megakadályozza, hogy a legnagyobb európai autógyár, a Volkswagen ellenséges felvásárlás célpontjává váljon. Brüsszel szerint ugyanis ez sérti a tőke szabad áramlására vonatkozó EU-jogszabályokat. A törvény különleges jogokat biztosít a vállalat székhelyéül szolgáló Alsó-Szászország tartománynak, függetlenül attól, hogy milyen arányban tulajdonosa az autógyár részvényeinek. Az egyik passzus például kimondja, hogy a cég részvényeinek több mint 20 százalékával rendelkező részvényes is maximum 20 százalékos szavazataránnyal vehet részt a közgyűlésen. Egy másik pont szerint a stratégiai döntések elfogadásához a szavazatok négyötödére van szükség.
A brüsszeli bizottság azt is nehezményezi, hogy a szövetségi kormány és a tartomány két-két tagot delegálhat a 20 fős felügyelőbizottságba, mivel a bonni kormány már eladta részvényeit. A felügyelőbizottság tagjainak fele a VW dolgozói közül kerül ki, másik fele a részvényeseket képviseli. Németországnak két hónapja van, hogy részletes választ adjon a kifogásokra, s ha azt a brüsszeli bizottság nem fogadja el, bíróság elé viheti az ügyet. A német kormány úgy nyilatkozott, hogy meggyőződése szerint a VW-törvény összhangban van az uniós szabályozással, és érthetetlennek nevezte a bizottság döntését.
