GORDON TAMÁS, Brüsszel ä Fotó: Bloomberg
Az EU brüsszeli bizottsága tegnap hivatalosan megerősítette, hogy Franciaország 2002-ben megsértette a stabilitási és növekedési megállapodást: a költségvetési hiány az EU luxemburgi statisztikai hivatalának adatai szerint a GDP 3,1 százalékát tette ki, azaz 0,1 százalékponttal túllépte a 3 százalékos plafont. A statisztikai hivatal korrigálta a francia kormány által rendelkezésére bocsátott adatokat, mivel megállapította, hogy az állami vasútnak juttatott tőkeinjekció is a költségvetést terheli. A brüsszeli bizottság áprilisra elkészíti jelentését a francia gazdaságról, ami részét képezi a megállapodást megsértő országok elleni eljárásnak. A végső szó a pénzügyminisztereké, döntés azonban nem várható június előtt. Az adatok szerint az euróövezet deficitje az előző évhez képest 0,6 százalékkal, 2,2 százalékra emelkedett, míg az EU 15 esetében 0,9-ről 1,9-re növekedett. A legnagyobb hiányt termelő országok: Németország (3,6 százalék), Franciaország (3,1), Portugália (2,7) és Olaszország (2,3). Lisszabonnak mintegy másfél százalékponttal sikerült csökkentenie deficitjét. Finnország, Luxemburg, Dánia és Svédország szufficitet ért el. Belgium kiegyensúlyozott büdzsét produkált.
Brüsszel most közzétett negyedéves jelentése szerint a gazdaság fellendülésére ez év második felében, számottevő javulásra azonban majd csak jövőre lehet számítani az EU-ban. Ez az őszi előrejelzés lefelé módosítását jelenti. A megtorpanást csak részben magyarázza a belső kereslet visszaesése, Brüsszel szerint további tényező a részvényárfolyamok drámai zuhanása, az olajár drasztikus emelkedése, valamint az, hogy a bérek alig alkalmazkodnak a termelékenység alacsony növekedéséhez, ami lefelé szorítja a vállalati profitot. Ennek következményeként fékeződik a cégek beruházási kedve.
