GORDON TAMÁS, BRÜSSZEL
Az EU pénzügyminiszterei kétnapos tanácskozásukon szinte semmiről nem állapodtak meg, így a március 20-21-i EU-csúcsra maradtak a döntések. Az adóharmonizáció kérdésében érik a kompromisszum, de például Olaszország egymástól független területek összekapcsolásával igyekezett jobb pozíciót kikényszeríteni. Róma a forrásadó egységesítését és a banktitok feloldását csak akkor fogadja el, ha a többiek beleegyeznek az olasz tejkvóta felemelésébe. A huzavona lehetetlenné teszi az eredeti, 2004-es céldátum tartását, így csak 2005. január 1-től léphetne hatályba az új szabályozás, amely szerint a tagországok értesítik egymás adóhivatalát a náluk elhelyezett nem rezidens állampolgárok megtakarításairól. Ausztria, Belgium és Luxemburg 2011-ig tartó átmenetet harcolt ki: addig nem adnak tájékoztatást, de fokozatosan bevezetik, illetve megemelik a forrásadót (15-ről 35 százalékra) és ennek háromnegyedét utalják át a származási országnak - ha sikerül hasonló megállapodásra jutni az EU-n kívüli adóparadicsomokkal.
A pénzügyminiszterek nem jutottak dűlőre az energiaadóról sem, itt megint Róma blokkolt a fuvaroslobbinak engedve. Ugyancsak nem jutottak egyezségre az Európai Központi Banknak (ECB) az eurózóna bővülése utáni szavazási rendjéről sem. Az ECB olyan rotációs rendszert javasol, amelyben a nagyobb államok gyakrabban szavazhatnának az igazgatótanács ülésein. A miniszterek szerint ez nem biztos, hogy összhangban van az EU döntéshozatali mechanizmusával.
A brit, a francia, és a német pénzügyminiszter közösen javasolták az EU költségvetésének rugalmasabb értelmezését, mert annak a gazdasági növekedést kell támogatnia. Tervezetük szerint a jelentősebb költségvetési hiánnyal küszködő tagországoknak évente 0,5 százalékkal kell csökkenteniük deficitjüket. A stabilitási paktumban szereplő 3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány megsértése továbbra is szankcionálható lenne. Németország és Portugália után ez fenyegeti Franciaországot is, amelynek 2002-es hiánya 3,1 százalék volt és az idei gyenge kilátások miatt várhatóan tovább növekszik. Az EU brüsszeli bizottsága pénteken ugyan megindította az eljárást Párizs ellen, de Pedro Solbes, az EU brüsszeli bizottságának felelős tagja szerint a bírság elkerülhető, ha a francia hiány jövőre kisebb lesz a 3 százaléknál.
