BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

London spórolna a regionális támogatásokon

2003. március 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

GORDON TAMÁS, Brüsszel
Gordon Brown brit pénzügyminiszter az EU-tagálla-mok gazdasági és szociális felzárkóztatását szolgáló közösségi politika radikális reformját javasolja: drasztikusan megnyirbálná a brüsszeli támogatási alapokat és decentralizálná azok elosztását. A régiók fejlesztését szolgáló strukturális alapból ma azok az övezetek részesülnek, amelyek GDP-je nem éri el az EU- átlag 75 százalékát, a kohéziós alapból pedig azok a tagállamok, amelyek GDP-je az EU-átlag 90 százaléka alatt van. Ezek az alapok együttesen az EU költségvetésének csaknem harmadát, mintegy 30 milliárd eurót tesznek ki. Brown elismeri, hogy a tíz új tagállamnak szüksége lesz a központi támogatásra, de ellenzi a jelenlegi elosztási elvek fenntartását. A szigetország egyes régiói ugyancsak részesülnek a támogatásból.
Javaslatait várhatóan megfontolásra érdemesnek találják majd az EU-költségvetés nettó befizetői, így Hollandia vagy Németország, szemben azokkal az országokkal, ahol magas az egy főre jutó támogatás. Ez Írországban 155, Spanyolországban 201, Portugáliában 280, Görögországban 337 euró. Az EU brüsszeli bizottsága is fenntartaná a tagálla-mok közötti szolidaritást, amelyet az unió közösségi politikájának pillérének tekint, bár elismeri, hogy szükség lesz a rendszer módosítására. Ezért maga sem javasolja 2007-től a büdzsé arányos megemelését.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet