BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Késik az autók árharmonizációja

2003. február 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Gordon Tamás, Brüsszel
Az EU brüsszeli bizottságának árvizsgálata ismét megerősítette, hogy azok a vásárlók, akik nem riadnak vissza a papírmunkától, jobban teszik, ha autójukat magánimportból szerzik be. A legolcsóbban Hollandiában, Dániában és Görögországban lehet személygépkocsit vásárolni, míg a legtöbbet az EU legnagyobb piacán, Németországban és Ausztriában kell leszurkolni érte, az euróövezeten kívül pedig Nagy-Britannia a legdrágább. A bizottság 26 autógyár összesen 84 modelljének árát hasonlította össze. A szórás mindazonáltal most kisebb volt a korábban tapasztaltaknál, bár még magas: az átlagos különbség 10,6 százalékról 10,1-re csökkent. A legalacsonyabb és a legmagasabb ár közötti differencia a modellek 18 százalékának esetében 20 százalékot tesz ki. A „legvadabb” eltérést a Fiat Seicento esetében rögzítették: Nagy-Britanniában hatvan százalékkal kerül többe, mint Spanyolországban. A szórás az euróövezetben a Peugeot 406-os modelljénél a legnagyobb, az árkülönbség 5100 euró. Németországban 37-fajta modellnek az ára a legmagasabb, ezek közül pedig 31 esetében a különbség 42 és 20 százalék között van - a legolcsóbbhoz viszonyítva. A korábbi vizsgálathoz képest csekély mértékű javulás tapasztalható. A magas brit árakat a helyi specifikációk magyarázzák, ezek között is a legfontosabb a jobb oldali kormány. Tény viszont, ha ugyanazt a modellt a kontinensen rendelik meg, kevesebbet kell leszurkolni az átalakításért: a japán gyártók 4, a Volkswagen-csoport (VW, Audi és Seat) 10 százalék körüli felárat kér.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet