Gordon Tamás, Brüsszel
Az EU brüsszeli bizottsága 2004. június 1-jétől bevezetésre javasolja az európai betegbiztosító kártyát. Ez a pénteken közzétett tervezet értelmében első lépcsőben lehetővé teszi, hogy a tagországokban turistaként, átutazóként tartózkodó EU-állampolgárok vészhelyzetben - például baleset vagy akut megbetegedés esetén - hasonló orvosi ellátásban részesüljenek, mint hazájukban, és a számla kiegyenlítése saját biztosítójukat terhelje. A kártya révén egyszerűsödhet az egészségügyi ellátással kapcsolatos papírmunka és adminisztráció, ami nagyban megkönnyítené a betegek és az orvosok életét. Az egységes kártya nem váltja fel, csak kiegészíti az egyes országokban jelenleg használatban lévő kártyákat. A tagállamok 18 hónapot kapnak arra, hogy uniformizálják, illetve, ahol még nincs, bevezessék a kártyákat, amelyeket 2005. december 31-re mindenütt el kell fogadni, beleértve az új tagországokat, Svájcot és az Európai Gazdasági Térség (EGT) országait, tehát Izlandot, Norvégiát és Liechtensteint is. Az euró után az EU-polgároknak újabb „darab” Európa lesz a zsebükben - kommentálta a javaslatot Anna Diamantopoulou, a bizottság szociálpolitikáért felelős tagja.
Jelenleg többféle betegbiztosítási űrlapot kell kitöltenie a más tagországban ideiglenesen tartózkodó uniós állampolgárnak attól függően, hogy milyen minőségben van ott: diák, nemzetközi fuvarozó, ideiglenes munkavállaló, esetleg munkát kereső. Az új kártya ezeket az űrlapokat helyettesíti. Először a rövidebb ideig külföldön tartózkodók, például a szabadságukat töltők számára bocsátanak ki egységes kártyát, később a szolgáltatást kiterjesztik a professzionális okokból külföldön tartózkodókra is. Az európai betegbiztosító kártya bevezetésének utolsó szakaszában - remények szerint még ebben az évtizedben - kiterjesztik a szükséghelyzetben történő ellátást minden szolgáltatásra, vagyis a páciens maga dönthet arról, hol operáltatja vagy kúráltatja magát. Egyébként néhány határrégióban már ma is ez a gyakorlat.
