A dohánytermesztők jelentős támogatást kapnak az Európai Unióban, ha más növények előállítására állnak át vagy más tevékenységbe vágnak bele, illetve átképzik magukat - döntött a brüsszeli bizottság. Azok a gazdálkodók, akik erre vállalkoznak, a jövő évtől kezdődően az átállási költségek 75-től 100 százalékának megfelelő támogatást, maximum 300 ezer eurót kapnak. A támogatás finanszírozására speciális alapot hoznak létre, amelynek forrásaként a dohánytermelőknek nyújtott minőségi felárból idén és jövőre 2, illetve 3 százalékot elvonnak. A két legnagyobb termelő ország Olaszország és Görögország.
Magyarországon nem lehet arra számítani, hogy az uniós jogszabály hatására bárki felhagy a dohánytermesztéssel, vagy ellenkezőleg, az áttérési támogatást megcélozva ideiglenesen hozzákezd ehhez a tevékenységhez, hogy később az EU-ban abbahagyja - mondta lapunknak Patai András, a Magyar Dohányipari Szövetség ügyvezető elnöke. Hozzátette azonban, hogy megfelelő támogatás hiányában a dohánytermesztők ma nem versenyképesek az uniós dohánytermelőkkel szemben.
