BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Győzött a Microsoft

Az illetékes egyesült államokbeli bíróság jóváhagyta a Microsoft Corp. és a washingtoni igazságügyi minisztérium, valamint kilenc szövetségi állam között korábban létrejött megegyezést. Így a világ legnagyobb szoftvercége szinte teljes győztesként, megerősödve került ki a Windows dominanciája miatt négy és fél éve kezdődött trösztellenes ügyből.

2002. november 3. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elégedettek vagyunk - nyilatkozta Bill Gates, a Microsoft alapító-elnöke, miután az illetékes egyesült államokbeli szövetségi bíróság elutasította kilenc szövetségi állam és a főváros azon keresetét, amelyben a Windows forráskódjához való szélesebb hozzáférést akarták elérni. A befektetők is ünnepeltek, a részvény árfolyama a pénteki tőzsdezárás utáni elektronikus kereskedésben 6,3 százalékkal, 56,7 dollárra is emelkedett.

A Microsoft elvesztett minden csatát, de megnyerte a háborút, a riválisok pedig megtanulhatták, hogy ne álljanak az útjába - kommentált a Reuters által megkérdezett egyetemi professzor. Colleen Kollar-Kotelly bírónő ítéletének indoklása egyebek között megállapítja, hogy a cég dominanciáját korlátozó, kilenc szövetségi állammal tavaly novemberben megkötött megállapodás megfelelő, az erősebb szankciókat pedig nem igazolják gazdasági elemzések. Kollar-Kotelly szerint a szélesebb körű hozzáférés azért nem volt elfogadható követelés, mert megnyílt volna az út az operációs rendszer nagybani másolása és klónozása előtt.
Bill Lockyer kaliforniai főállamügyész, aki a felperes államokat képviseli az ügyben, úgy nyilatkozott, hogy feltehetően nem folytatják a harcot, de nem zárta ki a fellebbezés lehetőségét. A riválisok szerint az ítélet nyomán a Microsoft monopóliuma erősödik, a felhasználóknak kevesebb választási lehetősége lesz és nőnek az árak. A trösztellenes ügy még 1998-ban kezdődött, amikor a versenytársak azon a címen nyújtottak be bírósági keresetet, hogy a Microsoft a Windowsba beépítette az Internet Explorer keresőt, így gyakorlatilag ellehetetlenítette a rivális böngészőket. A Clinton-kormány tizennyolc szövetségi állammal és a fővárossal együtt a cég feldarabolását is el akarta érni, amit tavaly utasított el a legfelsőbb bíróság, de egyúttal megállapította, hogy a Microsoft visszaél monopolhelyzetével. Ezt követően a Bush-adminisztráció békülékenyebb fellépésének köszönhetően jött létre a megegyezés, amelynek keretében egy éve a Microsoft emlékezetes nagy csinnadratta közepette adta át a Windows aranykódját, de csak a legnagyobb PC-gyártóknak.
B. P. A.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet