Alekszej Gorgyejev orosz mezőgazdasági miniszter úgy értékelte, hogy a készülő jogszabály lehetővé teszi a termőföld minél intenzívebb használatát. Az új földtörvény rendkívül széles jogokat biztosít az egyes régióknak: ők döntenek a föld eladásáról, és
korlátozásokat is bevezethetnek majd ezen a területen. A régiókat – területek és köztársaságok – elővételi jog is megilleti emellett, s
ha nem élnek ezzel a lehetőséggel, az adás-vétel akkor sem jöhet létre alacsonyabb áron, mint amit a helyi hatóság ajánlott. A régiók
jogosultságot kapnak arra is, hogy visszavegyék a földet attól, aki nem műveli, vagy nem mezőgazdasági termelésre használja a
megvásárolt területet. A készülő földtörvény nem tesz különbséget magán és jogi személyek, illetve gazdálkodó szervezetek között és a külföldiek esetében is elsősorban a határvidékeken fogalmaz meg egyértelmű tiltást a tulajdonszerzésre. Oroszországban 1917 óta állami tulajdonban volt minden földterület. A pártállam bukása után a megmaradt kolhozok és állami gazdaságok mellett farmergazdaságok és agrárvállalkozások is létrejöttek, azonban ezek is csak bérelt földön gazdálkodhattak.
