A szlovák gazdaság a harmadik negyedévben három év óta a legnagyobb mértékben, 3,5 százalékkal nőtt éves összehasonlításban. A belső fogyasztás emelkedése jócskán ellensúlyozta a külkereskedelmi mérleg kedvezőtlenebb alakulását.
A szlovák gazdaság a jelek szerint dacol a globális gazdasági lassulással: a második negyedévi 2,8 százalék után a harmadik negyedévben éves összehasonlításban 3,5 százalékra ugrott meg a bruttó hazai termék (GDP) növekedési üteme. Ilyen mértékű bővülésre utoljára 1998 harmadik negyedévében volt példa Szlovákiában. Szlovákia üdítő kivételt jelent a régióban, minthogy gazdaságának növekedése felgyorsult, miközben a környező országoké lelassult - mutatott rá a Bloomberg. A növekedés alaposan rácáfolt a Reuters 2,8 százalékos elemzői konszenzusára.
A gazdaság motorja a tárgyidőszakban a belső fogyasztás volt: a lakosság költekezésének növekedése a béremeléseknek köszönhetően a második negyedévi 1,7-ről a harmadik negyedévben 4,9 százalékra gyorsult fel éves összevetésben, az állami kiadások emelkedése pedig váratlanul 7,4-ről 9,2 százalékra ugrott meg. Az állóeszköz-beruházások ugyancsak lendületet vettek: a második negyedévi 12,6 után 16,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az export növekedési üteme viszont 7,2-ről 7,1 százalékra, két éve a legkisebb mértékre lassult, miközben az importé 15,8-ről 14,2 százalékra mérséklődött.
A GDP a szlovák statisztikai hivatal szerint a tavalyi 2,2 százalék után idén várhatóan 3,3 százalékkal bővül, noha a kormány korábban 3,2-ről 3 százalékra szállította le előrejelzését, és 2002 első negyedében is fennmarad a gyorsulás. A hivatal az első negyedévben 3,4 százalékos növekedésre számít. A Reuters által megkérdezett szakértők szerint a hivatal prognózisa reális, de a gazdaság egyelőre a túlhevülés veszélye nélkül növekedhet, annál is inkább, mert drámai gyorsulás azért nem valószínű. A nemzeti valuta árfolyama mindazonáltal meg sem rezdült, az eurót a megelőző 43,23 koronán jegyezték a bankközi piacon.
(NAPI)
