BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szabadkereskedelmet tervez az ASEAN és Kína

2001. november 6. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) és Kína tíz éven belül szabadkereskedelmi társulást hoz létre - állapodtak meg Peking kezdeményezésére az érintett államok vezetői az ASEAN brunei csúcsértekezletének tegnapi zárónapján. Haszszanal Bolkiah brunei szultán kijelentette, hogy a tervezet megvalósításával a világ népességének közel egyharmadát, 1,7 milliárd főt egyesítő piac jöhet létre, amelynek bruttó hazai terméke (GDP) megközelíti az évi 2 ezer milliárd dollárt.
A globális gazdasági lefékeződés, beleértve a két vezető ipari állam, az Egyesült Államok és Japán keresletének gyengülését, szintén hozzájárult ahhoz, hogy az ASEAN a dinamikusan erősödő és a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO) való felvétel előtt álló kínai gazdasággal fűzze szorosabbra kapcsolatait. Csu Zsung-csi kínai kormányfő már az ASEAN tavaly szeptemberi csúcsértekezletén szorgalmazta a közös szabadkereskedelmi övezet létrehozását, ám az 1967-ben létrehozott, tíz tagállamból - Brunei, Fülöp-szigetek, Indonézia, Kambodzsa, Laosz, Malajzia, Mianmar (Burma), Szingapúr, Thaiföld és Vietnam - álló szervezet akkor még a belföldi piac védelmét részesítette előnyben.
Az ASEAN és Kína között hamarosan beinduló tárgyalások az első körben a mezőgazdaság, az információtechnológia, az emberi erőforrások és a lehetséges közös beruházások terén, valamint a Mekong-medence fejlesztésében megvalósítható együttműködésre összpontosítanak.
G. S.

Sebő Gábor
Sebő Gábor

Ez is érdekelhet