BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szeptembertől csökkenti termelését az OPEC

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) szeptembertől napi egymillió hordóval korlátozza termelését – erről állapodtak meg tegnap a kartell illetékes miniszterei. Elemzők szerint az intézkedés nyomán több dollárral is emelkedhet az olaj hordónkénti ára.

2001. július 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A miniszterek a Reuters tudósítása szerint telefonon egyeztetve határoztak arról, hogy a tagországok szeptember 1-jei hatállyal napi 1 millió hordóval visszafogják együttes kitermelésüket. A döntést Csakib Khelil, az OPEC soros, algériai elnöke jelentette be. Az eredeti terv az volt, hogy a miniszterek augusztus elején rendkívüli tanácskozást tartanak, s ezen szavazzák meg a termeléscsökkentést (NAPI Gazdaság, 2001. július 24., 2. oldal). A korábbi hírek napi 1-1,5 millió hordós szűkítésről szóltak, és a hírek szerint egyes országok most is a másfél millió hordós csökkentést szorgalmazták, végül azonban beleegyeztek a kisebb mértékű változtatásba.
Az intézkedéssel a szervezet felrúgta a saját maga által tavaly meghirdetett árkorrekciós mechanizmust, amely szerint ha a hét OPEC-kőolajfajtából képzett árkosár húsz kereskedési napon át kívül van a hordónként 22–28 dolláros sávon, úgy 500 millió hordóval növeli, illetve csökkenti kitermelését. Tegnap a referenciaár 23,50 dollár volt, miután egy héttel korábban három és fél havi mélypontra, 22,64 dollárra süllyedt. A 22 dolláros küszöb alá azonban egyszer sem került az utóbbi időben, így a mostani döntés megerősíti azt a nézetet, hogy az OPEC valójában legalább 25 dolláros árra törekszik.
Az irányadó északi-tengeri Brent kőolaj ára már tegnap 39 centtel, hordónként 25,28 dollárra nőtt Londonban. Elemzők szerint rövid távon 1 dolláros emelkedésre lehet számítani, de ősztől további 2 dollárral is drágulhat a kőolaj hordója. Jelenleg viszonylag gyenge a nemzetközi kereslet, azonkívül a felhasználó országok jókora készleteket is felhalmoztak. Az Egyesült Államokban – ahol a legtöbb olaj fogy – 315,3 millió hordó van a raktárakban, 7 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor. Középtávon viszont súlyos hatásai lehetnek az OPEC termeléskorlátozásának, hiszen növeli a vállalatok költségeit és az inflációt. A kartell idén januárban és márciusban 2,5 millió hordóval csökkentette a napi mennyiséget, a tegnapi döntéssel 23,2 millió hordóban maximálják a hivatalos napi kitermelést. A plafon utoljára 1999 áprilisában volt ilyen alacsony, s akkor a kőolajár 35 dollárra szökött fel. Eltérő becslések szerint az OPEC-tagok napi 580–800 ezer hordóval többet termelnek ki a hivatalosan engedélyezett mennyiségnél.
(NAPI)

Papp Zoltán
Papp Zoltán

Ez is érdekelhet