Kaliforniában hétfőn szakaszos áramszünetet kellett elrendelni - január közepe óta először -, aminek folytán mintegy 1,2 millió háztartás maradt elektromosság nélkül, ezúttal már az állam déli részén is. A kedden is folytatódó - akkor 500 ezer háztartást érintő - korlátozásokhoz több tényező vezetett: a váratlanul meleg időjárás miatt elkezdték üzemeltetni a légkondicionálókat; transzformátortűz ütött ki két erőművi egységben; leállt egy sor alternatív áramtermelő, miután a csődközelben levő szolgáltatók - a Pacific Gas & Electric és a Southern California Edison - már hónapok óta nem fizettek.
Az áramszünet számos zavart okozott az USA leggazdagabb és legnépesebb tagállamában, amelynek független árampiaci felügyelete (ISO) figyelmeztetett: további leállásokra kell számítani, már csak azért is, mert a kaliforniai törvényhozás még nem fogadta el azt a törvényt, amely lehetővé tenné az áramellátás biztosítását. A helyi képviselőház republikánus elnöke, Bill Campbell viszont azt követeli - értesült a The Wall Street Journal -, hogy mondjon le a kaliforniai közüzemi bizottság elnöke, Loretta Lynch, mert nem ért a területéhez és akadályozza a kaliforniai energiagondok gyors megoldását. Az ügyvédnőt még jóval a válság kirobbanása előtt állította a kormányzó, Gray Davis a legfőbb szabályozó hatóságnak számító testület élére.
A válságot az 1996-ban bevezetett féloldalas liberalizáció váltotta ki, amelynek keretében a szövetségi államban csak a nagykereskedelmi árakat szabadították fel, a fogyasztói díjakat 2002-ig befagyasztották. Az erőműépítések leállása, a technológiai vállalatok áramszükségletének növekedése tavaly már krónikus hiányhoz vezetett, felhajtva a termelők árait, amit a szolgáltatók részlegesen sem tudtak áthárítani a fogyasztókra (NAPI Gazdaság, 2001. január 9., 1. oldal). A krízis mostani kiújulása kapcsán az ISO illetékese emlékeztetett rá: az állam áramhálózata több ponton kapcsolódik az USA nyugati államaihoz, Kanada nyugati részéhez, illetve Mexikóhoz, így egy összeomlás őket is fenyegetné.
A magas energiaárak az egész ország gazdaságát károsítják és az USA súlyos energiahiánnyal néz szembe - hangoztatta az USA energiaügyi minisztere, Spencer Abraham a kereskedelmi kamarában elmondott beszédében. Abraham felhívta a figyelmet, hogy az utolsó három recessziós időszak mind az energia drágulásához kapcsolódott.
Sz. M.
