Negyven szerződésből álló egyezményt kötött a kaliforniai kormányzat húsz áramtermelő vállalattal a szövetségi állam áramellátási gondjainak megoldására. A csomagot azt követően hozták össze, hogy januárban csődközelbe került két nagy áramszolgáltató, a Pacific Gas & Electric Co. és a Southern California Edison (NAPI Gazdaság, 2001. január 9. 1-2. oldal), amelyek 12 milliárd dollár adósságot halmoztak fel a kaliforniai árampiac 1996-ban történt deregulációja óta. Az eladósodott áramszolgáltatók, illetve anyavállalataik minősítését a Moody's és a Standard & Poor's a bóvlikötvények kategóriájába rontotta le, ami megnehezítette a nekik hitelező bankok helyzetét is. Az év elején sorozatos áramszünetekkel is járó válságot a szövetségi hatóságok egy darabig azzal próbálták megoldani, hogy szabott áron való árameladásra kötelezték a termelőket, a kaliforniai törvényhozás pedig kötvénykibocsátást készített elő az adósságok refinanszírozására, illetve az állami vásárlások fedezésére. Az e hét elején aláírt szerződések viszont már hosszabb távon próbálják meg újraszabályozni az áramellátást, jóllehet a deregulációs előírások értelmében jövő márciusban elvben felszabadulhatnak a kötött kiskereskedelmi árak. A kaliforniai kormányzat most arról állapodott meg az érintett áramtermelő vállalatokkal, hogy a következő tíz évben átlagosan 8886 megawatt áramot szállítanak, az első öt évben 79 dollár/megawattórás, a második öt évben 61 dollár/megawattórás áron (jelenleg a szabadpiacon 300 dollár/megawattóra körül mozognak az árak). A szerződéscsomag révén a nyári csúcsidőszakban is biztosítani lehet a kaliforniai háztartások áramellátását - idézte a Reuters Gray Davis kaliforniai kormányzót. Iparági szakértők ugyanakkor úgy vélik, hogy júniusban a szükségesnél így is mintegy 7 ezer megawattal kevesebb áram áll majd rendelkezésre.
A Kaliforniában kudarcnak bizonyult dereguláció keretében 2002 márciusáig befagyasztották a villamos energia kiskereskedelmi árát, miközben a nagykereskedelmi árakat felszabadították, az áramszolgáltatók anyavállalatai pedig kénytelenek voltak eladni erőműveik zömét. Az áramtermelés költségei azonban azóta megnégyszereződtek és a villamosenergia-kereslet a vártnál nagyobb mértékben nőtt, aminek folytán a nagykereskedelmi árak is felszöktek.
(NAPI)
