BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Financial Times a közép-európai olajszektorról

A Lengyelország, Magyarország és Ausztria vezető olajfinomítói regionális szövetségekről tárgyalnak, ám mint azt a PKN Orlen-Mider-ügylet kútbaesése is jelzi, létrehozásuk számos nehézségbe ütközik - olvasható a Financial Times honlapján. A lap szerint a cégek nyomott részvényárfolyama, illetve a pénzben valósággal fürdő orosz olajvállalatok megjelenése miatt szövetkezés újra sürgősségé vált. A volt szocialista országok kormányai koronagyémántnak tekintik az olajcégeket, s most amiatt aggódnak, hogy a vállalatok az orosz társaságok felvásárlási célpontjává válhatnak.

2001. február 20. kedd, 15:08

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ez ellen való védekezés egyik legjobb módja a vállalat értékének növelése - vélekedett Andrzej Modrzejewski, a PKN elnöke. Elemzők szerint az olajtársaságok elvileg meglehetősen jól védettek az ellenséges felvásárlások ellen, ám a BorsodChem példája azt mutatja, hogy a törvények és a vállalati alapszabályok nem nyújtanak teljes védelmet. Várhatóan régió legnagyobb olajkonszernje, a PKN vezeti majd a konszolidációs folyamatot. Az ország üzemanyag-piacának 70 százalékát uraló lengyel cég legfontosabb célja a gdanski finomító megszerzése, de szövetségre akar lépni a Mollal is, s ahogy a cég elnöke fogalmazott: "Mi mindenkivel tárgyalunk". A Financial Times a Mol vezérigazgatóját, Mosonyi Györgyöt is idézte, aki szerint Slovnaft-ügylet csak az első lépés volt az olajszektor regionális konszolidációjában. Mosonyi úgy véli, hogy - mivel a keleti helyzet elég bizonytalan - elsőként az észak-déli tengely válallatai léphetnek szövetségre.

Ádám Viktor
Ádám Viktor

Ez is érdekelhet