Közel három éves csúcsra jutott az új lakások finanszírozására felvett hitelek összege. 2025 áprilisában 17,58 milliárd forint értékben szerződtek a bankokkal az ügyfelek új lakások építésére. Ennél magasabb összeget utoljára 2022 júniusában vettek fel a magyar családok, akkor 22,35 milliárd forint értékben finanszírozott új lakásvásárlást a magyar bankrendszer – emelte ki Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint idén áprilisban a teljes lakossági lakáshitel-kihelyezés 13,11 százalékát tette ki az új lakások finanszírozása. Ilyen magas arányt – lényegesen kisebb, 13,31 milliárdos hitelösszeg mellett – legutóbb 2024 februárjában regisztrált a jegybanki statisztika. 

Összességében úgy tűnik új lendületet kapott az új lakáspiaci hitelezés, a szakértő szerint azonban az élénkülés csalóka lehet, mivel a hitelösszegek mögötti reálérték valójában csökkenő tendenciát mutat. 

Bár a 2022 júniusi rekordösszegből még több mint 503 darab, átlagosan 60 négyzetméteres új lakás megvásárlását lehetett volna fedezni Budapesten, addig 2025 áprilisára – a jelenlegi, budapesti újépítésű lakásokra jellemző, 1,6 millió forintos négyzetméterárral számolva – alig több, mint harmadára, 183 lakásra zuhant a folyósított hitelösszegből megvehető fővárosi lakások száma.

Ilyen sem történt még a lakáshitel-piacon: őrületes összegek peregnek, új rekordok dőltek meg

Csaknem 400 milliárd forintnyi új lakáshitelt helyeztek ki a bankok az első negyedévben, amire korábban még nem akadt példa. A támogatott hitelek viszont a szokottnál jóval kisebb mértékben járulnak hozzá a piac növekedéséhez, a használt lakások vásárlására fordított kölcsönök súlya pedig még soha nem volt ilyen magas.

Ezzel ellentétben még 2024 februárjában is kedvezőbb volt a helyzet, az akkori 13,31 milliárdos hitelösszegből akkor 173 darab átlagos méretű új lakás finanszírozása lett volna lehetséges Budapesten – pont tízzel (5 százalékkal) kevesebb, mint napjainkban, pedig a mostani hitelvolumen közel harmadával magasabb.

A mostani trend aggasztó lehet a piac egészére nézve, főként ha a jelenlegi árnövekedési ütem tartós marad, az új lakások iránti kereslet könnyen korlátokba ütközhet, ami a beruházások visszafogását, a kínálat szűkülését, végső soron pedig az árak további emelkedését eredményezheti.

Az egyelőre nem világos, hogy rövid távon segítséget jelent-e a negatív trendhatás csökkentésében a kormány Lakhatási Tőkeprogramja. Az eredetileg 200 milliárd forintos kerettel induló programot a márciusi pályázat eredményei - 23 induló alap, amelyek közül 19 megfelelt – 300 milliárd forintra emelték.

A program a múlt év végi várakozások szerint hosszabb távon 800 – 1000 milliárd forintnyi fejlesztést indíthat el (ami mintegy 30 ezer új lakás megépítését jelentheti), és olyan struktúrát hoz létre, ami folyamatossá teheti az új lakásépítési volumen bővülését. Azonban az árak emelkedését majd csak akkor mérsékelheti, ha a program hatására valóban nagy mennyiségű, minőségi lakás lesz piacon – ideiglenes “árkorrekciót” önmagában nem hoz létre.

Harmincezer új lakás kerülhet a piacra a Tőkeprogram révén

Lezárult a Lakhatási Tőkeprogram, amelynek keretösszege hamar kimerült, így azt 200-ról 300 milliárd forintra emelte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A várható ingatlanpiaci hatásokról Buda Sándort, a Nemzeti Tőkeholding elnök-vezérigazgatóját kérdeztük.
Bővebben>>>