BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megszenvedik a válságot az építészek is

Miközben Budapesten felére, vidéken harmadára esett a tervezőirodák forgalma, a cégek jó része egyelőre nem tervez leépítéseket, így sokan tartalékaikat élik fel. Kiutat jelenthetnek az uniós beruházások, de több iroda kezd a korábban "lesajnált" hosszú távon megtérülést ígérő nagyszabású tervezési feladatok iránt érdeklődni.

2009. április 20. hétfő, 10:05

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság cikke

Egyelőre nem lehet pontosan tudni, hány építésztervező veszítette el az állását (a 10 ezer építészből 5 ezer a tervezők száma) a visszamondott megrendelések miatt. Budapesten az egy évvel ezelőttinek a felénél is kevesebb a munka, vidéken a harmadára esett vissza a tervezési feladatok mennyisége. Eltér István, a Magyar Építész Kamara elnöke szerint a tervezők korábban jelentősen túlvállalták magukat és óriási kihívás lett volna az összes megbízásnak eleget tenni - most azonban a drámai stopot mindenképpen megérzik. Az irodák nem szívesen küldik el a jól bevált munkatársaikat, így ilyenkor sokan a tartalékaikat élik föl.

Az állástalanná vált építészek közül sokan külföldön próbálnak szerencsét, aki teheti, nyugdíjba megy, mások átállnak a kivitelezési tervezésre, de vannak pályaelhagyók is.

Nem kellett elbocsátani eddig a Közti Zrt. mintegy hatvan építésztervezője közül egyet sem, tavaly jól ment a cégnek, így a bevételből az év második feléig átvészelik ezt az időszakot - válaszolta a Napi kérdésére Skardelli György, a Közti vezetőségének tagja, a cégen belül működő Skardelli Stúdió vezetője. A fejlesztési stop egyébként a Közti hat stúdiója közül éppen az övékét érintette a legérzékenyebben, ugyanis a megbízásaik mindegyikét felfüggesztették, a többi stúdiónak még van fizetős megrendelése. Folyamatosan dolgozunk, az összes, megbízással kecsegtető pályázaton a hihetetlenül sok versenytárssal egyetemben elindulunk - mondja az Ybl-díjas építész, majd hozzáteszi, nem szeretnének a jól bevált munkatársaktól megválni. Nem ők tehetnek róla, hogy a vezetőség nem képes megbízást szerezni. Ha arra kerül a sor, előbb a jövedelem csökkentése jöhet szóba megoldásként.

Átszervezéssel és az alkalmazottak 15-20 százalékának elküldésével próbálják áthidalni a nehéz időszakot a Bánáti Hartvig Építészirodánál. Bánáti Béla, a cég egyik vezetője úgy véli, a nagyobb irodák helyzete nehezebb. Cégük egyelőre még az áthúzódó munkákon dolgozik, és abban bíznak, hogy ez kitart az év végéig.

A válság első hullámai húzták ki a talajt a budapesti Egeraat iroda alól, amelynek a munkatársai azért nagyrészt el tudtak helyezkedni - mondta Z. Halmágyi Judit, aki azóta a Z.H.J. Irodában folytatja tevékenységét. Az építész úgy látja, ez az év lesz a szakma számára a legdrámaibb, de nem állhatnak le a munkával. A világban vannak még fejlesztési pénzek, csak meg kell őket találni. Kiutat jelenthetnek az uniós beruházások, nagyszabású tervezési feladat lesz például a Duna projekt.

A mostani időszak alkalmas arra, hogy olyan feladatokkal is foglalkozzanak, amelyekre máskor nem jut idő - mondja Eltér István. A kamara dolgozik rajta, hogy a közép- és hosszú távú koncepciótervek, ötletpályázatok mielőbb elérhetővé váljanak, és ezeken minél többen elindulhassanak. Így őszre újra napirendre kerülhet Budán a Moszkva tér, az Árpád híd budai hídfője és a Kelenföldi pályaudvar környékének rendezése, Pesten pedig az újpesti városkapu, a Határ úti metrómegálló térsége vagy az Örs vezér tér átalakítását célzó ötletpályázat. Most sokkal több idő jut a felszabadult álmodozásra, mint a versenytervek készítésének feszített ritmusában - hangsúlyozza Eltér.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet