Sarkvidék-kompozíció megvalósítására írt ki közbeszerzési pályázatot a Nyíregyházi Állatpark Kht., amely az ország második legnagyobb állatkertjét működteti. A nyíregyházi állatkertet (SóstóZOO) évek óta folyamatosan fejlesztik - mondta lapunknak Gajdos László, a kht. ügyvezetője. Az alapkoncepció szerint a látogató végigjárhatja majd az összes földrészt, Ausztráliától a sarkvidékig. Mostanra jutottak el odáig, hogy az északi pólus táját is bemutassák, pályázatot írtak ki egy jegesmedve-kifutó és medveház, két medence, fókakifutó-lelátó elkészítésére, emellett készül egy komplett pingvinkifutó medencével, sziklafallal, valamint egy bekerített tereprész rénszarvasok számára. A beruházás pontos összege - tekintettel a közbeszerzési pályázatra - nem végleges, de várhatóan több tízmillió forintra rúg.
A közbeszerzési pályázatoknál gyakori eset, hogy a döntést egy-egy vesztes megtámadja, s ezzel lehetetlenné teszi a munkálatok megkezdését. Gajdos reméli, hogy ez most nem fordul elő, ugyanis húsvétra szeretnék befejezni a munkát. A pingvincsapatot például a szállító már most kész volna Magyarországra utaztatni, és a jegesmedvék is útra készek.
A tervek szerint a sarkvidék-kompozíció olyan közel engedi a látogatókat az állatokhoz, amennyire csak lehetséges. Például már most használható a fókamedence alatti üvegfolyosó, amely remek szórakozást biztosít, főként etetés idején - mondta Gajdos. A fejlesztések 2005-2006-ig folytatódnak: a következő beruházás egy rinocéroszkifutó lesz, majd négy afrikai elefántot telepítenek a parkba.
A nyíregyházi állatkert mintegy 150 millió forintból gazdálkodik évente, ez töredéke a fővárosi állatkert költségvetésének - mondta Gajdos László. Ebből mintegy 2500 állatot tart el, itt van a legnagyobb madárgyűjtemény és tropikárium is. A látogatók száma évente 300 ezer körül alakul. Ez háromszorosa Nyíregyháza lakosságának.
